Yaşam
Giriş Tarihi : 30-07-2021 07:33   Güncelleme : 30-07-2021 07:41

17 Araca hasar veren derenin üstü açılıyor

Güneysu’da taşması sonucu onlarca aracın toprak altına kalmasına sebep olan Minder Deresi’nin üzeri açılarak yatağı genişletildi.

17 Araca hasar veren derenin üstü açılıyor

14 Temmuz 2021 tarihinde Rize’de şiddetli sağanak yağışlardan ötürü meydana gelen sel ve heyelanlarda zarar gören Güneysu’da temizlik çalışmaları devam ediyor. İlçede üstü kapalı olan Minder Deresi’nin taşması sonucunda ilçe merkezinde bulunan Atasay Sokak üzerindeki Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın annesinin ismini taşıyan Tenzile Erdoğan Güneysu İlçe Devlet Hastanesi ve ilçe kaymakamlığı ile Güneysu Belediyesi’ni içerisinde bulunduran bina olmak üzere bazı binalar derenin getirdiği balçık, hafriyat ve su nedeniyle zarar gördü. Derenin taşması sonucu ayrıca 5’i belediyeye ait otoparkta olmak üzere 17 araç toprak altında kaldı.

Afetin hemen arından Güneysu Minder Deresi'nin kapalı kesiti açılarak kanal yenileme çalışmalarına başlandı. Yaklaşık 3 metre olan dere yatağının genişliği 3 buçuk metreye yükseltilirken dereyi kontrol altında tutmak için ise 2 buçuk metre yüksekliğinde taş duvarlar yapılmaya başlandı.