Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-05-2021 09:50   Güncelleme : 18-05-2021 09:50

Açıklanan 2021 yaş çay taban fiyatı çay üreticilerini memnun etmedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bu akşam yaş çay taban fiyatın 13 kuruşluk destekleme ile birlikte 4 lira olarak açıklanması çay üreticilerini memnun etmedi.

Açıklanan 2021 yaş çay taban fiyatı çay üreticilerini memnun etmedi

Osman Yetimoğlu isimli çay üreticisi ise açıklanan fiyatın çayın maliyetine göre yetersiz olduğunu dile getirerek “Açıklanan yaş çay taban fiyatı bence yeterli değil. Zaten Avrupa gübresi dediğimiz bir gübre veriliyor çaya. Bu gübreye yüzde 150 oranında bir zam yapıldı. Çay üreticisi zaten burada zarar ediyor. Verdiği zaten yüzde 15 arası bir zam oluyor. Bu zam bence yetersiz. Yaş çay taban fiyatının dört buçuk TL civarında olması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

Seçkin Memişoğlu isimli bir başka üretici ise destekleme primine de zam yapılması gerektiğini avunarak “Çay fiyatına bu yıl yüzde 15 civarı bir zam uygulandı. Enflasyona göre vatandaşın ezilmeyeceği bir rakam. Yalnız çay üreticileri olarak destekleme konusunda eziliyoruz. Destekleme gübreye ve akaryakıta verilen bir destek. Yıllardır 13 kuruş olarak kaldı. Destekleme 25 kuruş civarına çıkmış olsaydı 3 lira 87 kuruş artı 25 kuruş ile birlikte 4 lira 15 kuruş gibi bir oran olurdu. Çok daha uygun olurdu fakat böyle belirlendi. Yine de kötü bir fiyat olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu. 

Ufuk Gündoğdu isimli çay üreticisi de “Yüzdelik orana bakarsak iyi bulduk. Destekleme parası yıllardır 13 kuruş olarak hep aynı. Desteklemenin şu an hiçbir artısı yok. Biz Rizeliler ve Çay üreticileri olarak 4 buçuk gibi bir fiyat bekliyorduk. Oran olarak iyi görünüyor ama destekleme yıllardır hep aynı. 13 kuruş olarak devam ediyor” şeklinde konuşurken belirlenen yaş çay taban fiyatının komik bir rakam olduğunu dile getiren çay üreticisi Davut Köse ise “Komik bir rakam. Yani günümüz şartlarına göre gerçekten çok komik. Çayın fiyatı en az 5 Lira olması gerekiyordu” dedi.