Siyaset
Giriş Tarihi : 10-09-2020 15:32

Alicik Hes'de Keşif Yapıldı

Alicik Hes'de Keşif Yapıldı

Gürgen Köyü'nde yaşayan vatandaşlar, kendilerine "yol yapıyoruz" denilerek HES çalışmalarına başlandığı iddiasıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) başvurmuş, CİMER projenin hukuksuz olduğu yönünde görüş beyan ederek çalışmaları yürüten şirkete para cezası uygulanması ve proje çalışmalarının durdurulması gerektiği bildirmişti.


CİMER'in görüşüne rağmen bölgede çalışmalar devam etmiş,  ÇED raporunun iptali için Rize İdare Mahkemesi'nde açılan davada mahkeme, bilirkişi incelemesi yapılması yönünde karar vermişti.


Pandemi ve karantina süreci nedeniyle yaklaşık altı aydır ertelenen bilirkişi incelemesi bugün yapıldı.
Vatandaşların mağduriyetlerini bildirdiği incelemede, vatandaşlar ÇED raporuna uyulmadığını ve projenin tamamen yaşam alanı içerisinde yapıldığını dile getirdiler. 


Şirket yetkilileri ise 6 ay önce DSİ'nin kendilerine gönderdikleri evraktan haberdar olmadan çalışma yürüttüklerini, sonrasında hatalarını anladıklarını ve eksikleri giderme yoluna gittiklerini itiraf ettiler. 


Şirket yetkilileri bilirkişi heyetinin yanında HES borularının geçtiği yeri tam olarak gösteremeyince köylüler 'Durun biz size yardımcı olalım. Yaptığınız HES santralinin boruları buradan değil biraz daha yukarıdan geçiyor' diyerek şirket yöneticilerine yardımcı oldular.


Tarafları dinleyen bilirkişi heyeti yaptığı incelemelerin ardından olay yerinden ayrıldı. Kararın en yakın zamanda verilmesi bekleniyor.