Spor
Giriş Tarihi : 14-01-2021 22:22   Güncelleme : 14-01-2021 22:49

Amatör Kulüpler Liglerin Başlamasını İstiyor!

Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de Mart ayından itibaren etkileyen Kovid-19 pandemisi binlerce futbolcunun sahalardan uzak kalmasına da neden olurken Rize İl Özel İdarespor Sportif Direktörü Süleyman Baş, amatör liglerin başlamamasına anlam veremediklerini dile getirdi.

Amatör Kulüpler Liglerin Başlamasını İstiyor!

Türkiye’nin alt yapılardan yetişemeyen Türk futbolcular nedeniyle bir yabancı çöplüğü olduğunu ifade eden Rize İl Özel İdarespor Sportif Direktörü Süleyman Baş aranan oyuncuların amatör spor kulüpleri tarafından yetiştirilebileceğinin çizdi. Ligler konusunda ki bilinmezliğin artık son bulması gerektiğini savunan Baş “Cumhurbaşkanımızın haberinin olması bizi umutlandırdı. Biz hiç haberi olmadığını düşünmüyorduk. Hatta biz bu duruma nasıl duyarsız kaldığına şaşırıyorduk. Çünkü futbolu ve sporu böyle çok seven bir cumhurbaşkanı Türkiye tahinde daha önce gelmemişti. Bu olay sadece futbolun oynanmamasıyla alakalı değildir. Yabancı çöplüğüne dönmüş bir Türk futbolunda herkesin yana yana genç ve yetenekli Türk futbolcu aradığı bu dönemde 10 aydır bir jenerasyon yok olmak üzere. En azından toparlanması yılları alacak bir sürece girdik. 10  aydır Türkiye’de sadece miniğinden en büyüğüne kadar amatör futbol oynanmıyor. Belirsizlikten dolayı. İlk açıklanan tarihte aralık sonunda oynanacak denmişti. Bakanımızın ‘2. Ve 3. Lig başlasın sorun olmazsa sizin de ligleri başlatacağız’ açıklamasına binaen biz antrenmanlarımıza başladık. 3 aydır biz antrenmanlarımızı yapıyoruz. Çok zor bir süreç. Maçların oynanmadığı bir süreçte çocukları motive etmek çok zor” şeklinde konuştu.

'En az risk Amatör Liglerde'

Profesyonel liglere nazaran Amatör liglerdeki bulaş riskinin daha az olduğunu, buna rağmen liglerin bir türlü başlatılamadığını ve bu durumun kendilerine çok anlamsız geldiğini dile getiren Baş “Bakıyoruz Türkiye’de bütün futbol oynanıyor. Risk olarak çok zor bir süreçten geçiyor ülkemiz lakin bulaş riski en az olan kategoriler alt kategoriler. Bir profesyonel takım ülkenin bir ucundan bir ucuna gitmek için 2 hava alanı 2 uçak değiştiriyor. Bulaş riskinin çok olduğu bir ortama giriyor. Ama amatör futbol öyle değil. Biz İl Özel İdarespor olarak Rize’den maksimum Trabzon’a aracımla gidip geri döneceğim. Havaalanı yok, uçak yok, otel yok, bulaş riskinin minimize olduğu bir yerdeyiz. Dolayısıyla bu müsabakaların oynanmaması bize anlamsız geliyor” dedi.

'Futbolculuk hayali ile yanıp kavrulan gençler 10 aydır oynayamıyor!'

Futboldan geçimini sağlayan gençlerin yanı sıra futbolcu olma hayali kuran gençlerinde olduğunu ve 10 aydır oynamayarak mağduriyet yaşadıklarını dile getiren Baş “Bir başka sıkıntı, bir jenerasyonun yok olma sıkıntısı. 50 bin tane amatör futbolcudan bahsediyoruz. Bunun aşağısı da var. Minicik çocuklar var. Bu bir sektör. Biz İl Özel İdarespor olarak 8 kişi istihdam sağlamış durumdayız. Alt yapı hocalarımız, A takım hocalarımız, Kulüp doktorumuz, kulüp masörümüz müdürümüz olmak üzere 8-9 kişi istihdam sağlıyoruz. Bunu bir de genele yayarsak bu takımlarda futbol oynayan 26 yaşında futbol oynatmadığımız, kontenjan deyip aşağılara gönderdiğimiz 26 yaşına kadar başka bir şey yapmamış, sadece futbolun hayaliyle bu işi kendisine meslek edinen arkadaşlarımızı ‘Siz yukarıda oynayamazsınız, aşağıya gidin’ diyorsunuz. Binlerce futbolcu bu işten gelirini sağlıyor. Binlerce genç futbolcu, futbolcu olma hayaliyle yanıp kavrulurken biz bunları 10 aydır tamamen kapattık” ifadelerini kullandı.