Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 16-08-2021 11:04   Güncelleme : 16-08-2021 11:12

Anzer Balı'nın sağımı gerçekleşti, Fiyatı belirlendi!

Rize’nin İkizdere İlçesi Anzer Yaylasında yetişen dünyaca ünlü Anzer Balı’nın üreticiler tarafından sağımı gerçekleştirildi.

Anzer Balı'nın sağımı gerçekleşti, Fiyatı belirlendi!

Haziran ayının başında, kovanlarını gözden geçiren arıcılar bahar mevsiminde peteklerin tüm bakımlarını gerçekleştirdi ve düşük rakımdaki hazırlıklarını tamamladıktan sonra peteklerini Anzer Yaylası’na çıkardı. 40’ı endemik olmak üzere 400’ü aşkın çiçek türünden 2 bin 300 rakımda Anzer Balı üretimini gerçekleştiren arıcılar son olarak bal sağımını da tamamladı.

Hava koşullarının kötü gidişatı nedeniyle rekoltenin düşük olduğunu dile getiren Anzer Balı Üreticisi Yakup Samangül “Bu sene bal rekoltesi tüm dünyada oluğu gibi Anzer’de de maalesef oldukça düşük. Küresel ısınma ve kuraklık Anzer’i de etkiledi. Son zamanlarda yağan yağmurlar tabiatı biraz güldürdü. Ondan öncesinde durum baya kötüydü. Biz Anzer balıyla ilgili coğrafi işaret tescilini gerçekleştirdik. Bu adımı atma noktasında emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Coğrafi işaret Anzer balıyla ilgili kontrolün devlet tarafından yapılmasıdır. İnşallah bundan sonra Anzer balları il tarım müdürlüğümüzün kontrolünde Hacettepe Üniversitesine gidip tahlil olduktan sonra coğrafi işaret tesciliyle beraber piyasaya sürülmüş olacaktır” dedi.

2 yıldır zam almayarak 1000 liradan satılan Anzer balının bu yıl ki kilogram fiyatının bin 200 lira olacağını da sözlerine ekleyen Samangül, Anzer Balı’nın bir şifa deposu olduğunun ve kahvaltıda tüketilecek bir bal olmadığının altını çizerek “Bu sene yapılan açıklamada 2019 ve 2020 senelerinde bal fiyatı değişmemişti bin liradan satış yapılıyordu. Fakat bu sene fiyat bin 200 tl olarak belirlendi. Piyasada çok sahte Anzer balı var. Bu konu bizim derdimiz. Anzer halkının derdi. Hem üretici hem de tüketici açısından önemlidir. Anzer balı kahvaltıda tüketilecek bir bal değildir. Şifa niyetine kullanılan bir baldır. Dolayısıyla bu ihmallerin düzeltilmesi için bekleyişteyiz. Coğrafi işaret bunun bir adımıdır. Bundan sonra il tarım müdürlüğümüz, Hacettepe Üniversitemiz, Muhtarlıklarımız bu işe sahip çıkmak suretiyle varsa ihmallerin önüne geçilecektir. Vatandaşlarımız da güvenli olarak anzer balını kullanacaktır” ifadelerini kullandı.

Anzer balı, Anzer Balı fiyatı, 2021 Anzer Balı Fiyatı, Anzer balı Güncel Fiyatı