Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 18-08-2020 23:16

Araştırmacı Yazar Recep Koyuncu Bu Kez Sert Çıktı!

Araştırmacı Yazar Recep Koyuncu Bu Kez Sert Çıktı!

Rizeli Araştırmacı Yazar Recep Koyuncu, geçtiğimiz hafta tarihe ışık tutan belgeleriyle Flash53 YouTube kanalı ve FaceBook sayfasında canlı yayınlanan, Togay Muratoğlu ile 'Sözün Özü' Programının konuğu oldu.

 

KAtıldığı programda İstiklal Mahkemeleri ve Rize konusunu işleyen Koyuncu, Rize'nin Güneysu İlçesi'nde meydana gelen isyanlarda asılanların neden asıldığını 'İstiklal mahkemesi kayıtları' ile açıkladı. Sosyal medyada topa tutulan Koyuncu, o iddialara cevap vererek "Elinde belgesi olan varsa karşımıza geçer" dedi.

 

Kendilerine yönelik olumsuz ve hakaret vari yorumların yollarından dönmelerine engel olamyacağını dile getiren Araştırmacı-Yazar Koyuncu “07 Ağustos 2020 tarihinde Flash53 Youtube ve Facebook sayfasında yapmış olduğumuz söyleşi hakkında bazı kesimler tarafından oldukça acımasız eleştirilere maruz kaldık. İnternet sitelerinde yayınlanan haberler ile facebook sayfalarında programın paylaşımlarına yapılan bütün yorumları gayet titiz bir şekilde okuduk ve arşivledik. Üzülmediğimizi söyleyemem. Ama hakkımızdaki olumsuz yorum ve düşüncelerden dolayı da asla pes etmeyeceğimizin bilinmesini isteriz” dedi.

 

Tarihe doğru belge ve bilgileri sunmaya çalıştığını dile getiren Koyuncu  “Bizler on beş yılı aşkın bir zamandır bu şehrin tarihine, geçmişine iz bırakmış kişi ve olayları kaynaklarıyla beraber insanlarımızın istifadesine sunmanın gayreti içerisindeyiz. Yaptığımız her çalışmada yanımızda ne bir siyasi kimlik, bir odak veya bir vakıf vardır. Faaliyetlerimize destek olan bir elin parmaklarını geçmeyen dostlarımızın güvenine asla ve asla halel getirecek bir durumun içerisine girmemiz de söz konusu bile olamaz. Tarihe, doğru ve belgeli bilgileri sunarken amacımız sadece insanlarımıza hizmettir. Birileri gibi yalan, yanlış bilgi kirliliğinden kurtarmaya çalıştığımız insanlarımıza, sağlıklı ve doğru bilgilerle donatılmış bir neslin kazandırılması en büyük hedeflerimizin başında gelmektedir” dedi.


Koyuncu sözlerine şu şu şekilde devam etti;
“Bu vesileyle de bu son hazırladığımız konu, 1925 yılında şehrimize bir kara leke olarak kalan İstiklâl Mahkemesindeki mahkeme kayıtlarıdır. 95 yıldır kapalı olan mahkeme kayıtlarının kısa bir zaman öncesinde erişime açılması ile karanlık birçok noktanın aydınlatılmasına yardımcı olduğumuzu düşünüyorduk. Ama düşündüğümüz gibi olmadı maalesef.


İleri-geri konuşanlar bizlere değil, kariyeriyerlerine büyük zararlar veriyor!
Yapılan bunca haksız eleştiriler karşısında:
Üzüldük çünkü konu hakkında hiçbir araştırma ve bilgiye sahip olmayanların bizi suçlaması ve aşağılaması, konu hakkında geceyi gündüzüne katarak araştıranlar olarak bizi çok kırdı.
Üzüldük çünkü bazı karşı görüş beyan edenlerin bir kısmı sadece konu hakkında fikir üretirken biz ısrarla her konuştuğumuz sözün belgesi elimizde olarak karşılarında duruyorduk. Oysa bu kişilerin tek kaynağı rahmetli olan nine ve dedeleriydi.
Üzüldük çünkü kendisini bugüne kadar yaptığı çalışmalarla ispatlamış olan kişilerin hakkımızda ileri-geri konuşmalarının tamamı, bizlere değil ama onların sahip oldukları kariyere büyük zararlar vermekte ve kendileri bunun farkında bile olmamaktadırlar.

 

‘Elinde belgesi olan varsa karşımıza geçer’
Şunun unutulmaması gerekir ki; bizler sadece bu şehrin kültürel tarihine tamamı belgelerle sabit olarak katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu yaptığımız çalışmalar neticesinde ise kimsenin bizi alkışlamasına veya gündelik makam ve mevkilerle oyalanmanın amacını gütmemekteyiz. Seversiniz veya takdir edersiniz umurumuzda değil. Elinde belgesi olan varsa karşımıza geçer ve delillerini ortaya koyar, varsa bizim de o konuyla ilgili herhangi bir hatamız bundan dolayı özrümüzü çekinmeden dileriz. Bunu yapamayacak olanlara tavsiyemiz ise sadece şudur ki: GÖLGE ETMEYİN BAŞKA İHSAN İSTEMİYORUZ.”