Eğitim
Giriş Tarihi : 19-10-2020 11:38   Güncelleme : 19-10-2020 12:20

Atıl Durumdaki Köy Okulu Son Müdürünü Harekete Geçridi!

Rize’de harabe durumuna gelen köy okulu eski öğretmenleri ve köy sakinleri tarafından onarılarak köy konağı haline getirildi.

Atıl Durumdaki Köy Okulu Son Müdürünü Harekete Geçridi!

Haber: İsmet Kösoğlu

İkizdere ilçesi Demirkapı köyünde daha önce köy okulu olarak kullanılan ve yıllardır öğrenci olmadığı gerekçesiyle kapalı tutulan bina bakımsızlık nedeniyle harabeye döndü. 2002 yılının Eylül ayından bu yana öğrenci az olduğu için taşımalı eğitime geçen Demirkapı köyünün sakinleri ve okulda geçmiş dönemde öğretmenlik ve müdürlük yapan Muhammet Turanlı harekete geçerek atıl hale gelen binada restorasyon yaparak binayı yeniden köye kazandırdı. Yıllarca okul olarak hizmet veren bina şimdi ise çok amaçlı köy konağı olarak hizmet veremeye devam edecek.

Demirkapı-Şehit Muharrem Ekşi İlkokulunun 1 odasının köy müzesi olarak kullanılacağını dile getiren Ziraat Mühendisi Yunus Demirli “Okulun bir odası Köy Müzesi ve Köy Derneğine tahsisi edilerek toplanma, taziye yeri tarzında düzenlenecek. Köyün ve köylülerin yararına çok amaçlı kullanılacak” dedi. 

Okulun yeniden onarılmasına katkıda bulunan okulun son Müdür ve öğretmeni Muhammet Turanlı ise “Okulu 2002 yılının Eylül ayında kapadık. Okulun her dershanesindeki sıralarda Öğrencilerin kitapları ve tahtalarda son işlenen ders özetleri, Araç gereç odasında her türlü araç. Müdür Odasında, bütün öğretmenlerin not defterleri, plan defterleri, öğretmen nöbet defterleri ve Çelik dolapta, tüm resmî evraklar bulunuyordu. Okul boş iken köyden birisine tahsis edildi. Ev olarak tahsis edildiği için bütün sınıflarda ve Araç odasında her ne varsa onları bir sınıfa sıkıştırmışlardı. Bu duruma ben ve Rahmetli Halit Ziya Demirli çok üzüldük” dedi.

Okulu tekrar köye kazandırma fikrinin nereden geldiğine değinen Turanlı “Durumu Valiye ilettik. Vali bey de okulu ihale ile Halit Ziya’ya kiraladı. Halit Ziya burada olmadığı için ihaleye ben girdim ve ilgilendim. Her ne kadar uğraştıysam boş binaya hasarlar verildi. Pencere camlarını kırarak içeri zarar verdiler. En son köyde çalışan su işçilerini lojmana değil de Müdür Odasına bulunduğu odaya yatırdılar. Çelik dolap ve evraklar talan edildi. Bu köydenim ve okulda emeğim geçtiği için neyin nerede olduğunu bilirim. Dağıtılan evrakların yüzde 60’ını toparladım arşivledim. Sonra Halit Ziya’nın Ziraat Mühendisi olan oğlu Yunus Demirli beni arayarak okulun tadilatı için ne gerekiyorsa yapalım masrafını ben karşılayacağım dedim. Önce iç ve diş temizliğini yaptırdım. Çatısını değiştik, içini ve dışı duvarları boyattık, Çerçeveleri tamir ettik. Şimdi camları ve cam korkulukları takılacak. Bunları yaparken 20 gün isçi çalıştırdım. İşçileri günlerce özel arabamla Yağcılar köyündeki evlerinden alarak getirdim götürdüm. Öğle yemeklerini her gün ilçeye inerek aldım. Arabamla götürebileceğim bütün malzemeyi ben taşıdım. Güzel bir eser ortaya çıkardık” şeklinde konuştu.