Yaşam
Giriş Tarihi : 24-07-2021 19:08   Güncelleme : 24-07-2021 19:08

Başkan Mustafa Bayrak'tan Basın Bayramı mesajı

53 Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Bayrak 24 Temmuz Basın bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda artık basının her hangi bir siyası partiden farkı kalmadığını söyledi.

Başkan Mustafa Bayrak'tan Basın Bayramı mesajı

53 Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Bayrak 24 Temmuz basın bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında tarihi özlediğini ve tarihte gazetecilerin inandırıcılığının büyük olduğunu belirterek “ tarihi bilmek gerek, Osmanlı’nın özellikle son zamanlarında çıkan gazeteler sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayınlanıyordu. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet'in ilanından sonra bu uygulamaya son verilmesi günümüzde "sansürün kaldırılması" olarak adlandırılmaktadır. Bunun için de 24 Temmuz tarihi, Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanmaktadır” dedi.

Halk bilgilendiriliyordu

Bayrak gazetecilerin inandırıcılığını kaybettiğini belirterek “Ülkelerin gelişiminde çok önemli bir yere sahip olan basının, halkı bilgilendirme, bilinçlendirme, kamuoyunda gerekli hassasiyetleri oluşturma gibi çok önemli işlevleri bulunuyordu. Bu nedenle çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın, kamuoyuna tarafsız, doğru ve hızlı biçimde bilgi ve haber vererek, toplumu aydınlatıp, meslek ilkelerine, kişilik haklarına saygı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmelidir. Bu çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi "İletişim Özgürlügü" ile mümkündür. Şüphesiz "İletişim özgürlüğü" şeffaf yönetim anlayışının da temel yapı taşlarındandır” dedi.

İnandırıcılık kalmadı

Başkan Mustafa Bayrak halkın büyük çoğunluğunun artık gazetecilere inandırıcılığının kalmadığını bunun nedeninin ise gazetelerin ayakta durmakta zorlanmasından kaynaklandığını belirterek “ Ekonomik koşullar ve baskılar maalesef gazeteleri olumsuz yönde etkiledi, elbette gazetelerin desteklenmesi ve Basın mensuplarının özgürlüklerine kavuşması gerekiyor, satılık kalemler, yandaş medyalar ekonomik güce bağlıdır, dileğim şartlar oluşur ve halkımız yeniden gazetelere olan güvenini artırır” dedi.