BBP'den Rize için Entegre Organik Gübre Tesisi Projesi

Büyük Birlik Partisi (BBP) Rize Merkez İlçe Başkanı Abdulkadir Usta, "Entegre Organik Gübre Tesisi" projesini paylaştı.

Siyaset
Giriş Tarihi : 16-04-2022 22:06   Güncelleme : 16-04-2022 22:14
BBP'den Rize için Entegre Organik Gübre Tesisi Projesi

RizeHaberleri.com'un haberine göre, BBP Rize Merkez İlçe Başkanı Abdulkadir Usta, teşkilat olarak üzerinde uzun süredir çalıştıkları projeyi Ziraat Mühendisleri, Ziraat Odası, Tarım İl Müdürlüğü, Ziraat Fakültesi, RTEÜ, Çaykur ve konunun uzmanları ile istişareler yaparak hazırladıklarını söyleyerek, "İlimizde, bölgemizde ve ülkemizde çiftçilerimize, istihdama, ekomiye, sanayi ve gıda sektörüne ve üretime ciddi katkı sağlayacak olan 1'inci Vizyon Projemiz Entegre Organik Gübre Tesisi çalışmalarımızı detayları ile kamuoyu ile paylaşıyoruz." dedi.

Projenin tamamen yerli ve Milli kaynaklarla kısa sürede yapılabileceğini belirten Usta, "Projenin ilimizde yapılmasında hiç bir engel yok. Yeri ve kaynağı da, maliyeti de hazır. Tarım ve hayvancılığın ne kadar önemli olduğunu derinden hisstetiğimiz bu dönemde bir an evvel bu konuda gerekli adımların atılması ve ülkemizde hayvancılığın yaygın olduğu büyük illerimizde de bu projenin uygulanması gerektiğini ifade ediyoruz." dedi.

PROJENİN AMACI

Bölgemizde Çay Tarımında kullandığımız kimyasal gübreyi ortadan kademeli olarak kaldırıp, yol açtığı zararlardan topraklarımızı ve insan sağlığımızı kurtarmak. Üretim ve istihdamla birlikte, hem tarımı hemde hayvancılığı geliştirmek.

PROJENİN TANIMI

Rize'de iki farklı noktada kurulacak 5 Bin büyük baş hayvan ile, Organik Gübre üretimi yapmak, Entegre tesis ile, Et ve Süt Ürünleri Üretimi, Gübredeki, biyo gaz ile de Tesisin enerji ihtiyacının karşılanması ve Narenciye Meyve Fabrikası. 

PROJENİN KAYNAK KISMI

Çaykur, RİZE Belediyesi ve Rize Ticaret Odası işbirliği ile yapılması. Proje gerek Tarım Bakanlığı, gerek Avrupa Birliği Destek ve Hibe programlarından, KOSGEB ve DOKAP'tan her türlü katkıyı alabilecek bir Proje.


PROJENİN YER KISMI

İlk Tesis İkizdere Yolu Üzeri, Denizgören Mevkisi Proje için alan olarak hem çok büyük ve müsait. Hem Erzuruma Açılan Ovit Tüneli, organize sanayi, ve Lojistik Limana yakın olması bu bölgeyi cazip kılmakta. İkinci Tesis ise Ardeşen veya Fındıklı İlçesinde yapılabilir.

PROJENİN KIRSAL KALKINMA KISMI

Köylerde bir çok referans alınan çiftçilere de 5 bin büyük baş hayvan dağıtımı yapılması. Onların da projeye dahil edilmesi. Köylerde Hayatın tekrar canlandırılması. Bunun yanında Arı, Tavuk, Meyve Fidanları ile çiftçinin desteklenmesi. Gurbetteki dönüşler ile birlikte nüfus artışı ile birlikte Köy okullarının tekrardan açılması.

UYGULAMA ŞEKLİ

Organik Gübre Çay Üreticilerine ilk etapta budama yaptıkları alanlarda, uygulamaya konulması kaydı ile çifçilerin de çapalama desteği vermesi ile birlikte hem emeklerin karşılığı alınabilmesi için hem de verim kaybı yaşamadan kalite ve rekolte artması sağlanmış olacaktır. Kademeli olarak beş yıl içerisinde de Bölge tamamen kimyasal gübreden kurtulup, organik gübreye geçmiş olacaktır.

PROJENİN FAYDALARI

1. Kimyasal gübrenin tüm zararlarından, başta sağlık, heyelan, ölü toprak, gübre ithalatı, cari açık, gibi tüm olumsuz etkilerinden kurtularak, verimli ve daha kaliteli tarıma kavuşmak.
2. İstihdama ciddi katkı ile 6 ay Mevsimlik çalışan bir çok işçimiz ve İşkur üzerinden alınacak işçiler 12 ay kadrolu iş imkanına sahip olabilecek.
3. Kimyasal Gübreye servet ödenmeyecek. Teşvik ve destekler ile de verim ve kalite artacak.
4.Topraklarımız ve içme sularımız, kimyasal Gübreden kurtulacak ve ölü topraklarımız tamamen canlanacak.
5. Uzun Yıllar sonra kimyasal gübreden kaynaklı Kanser vakaları ve birçok hastalık da kimyasal gübrenin ortadan kalkması ile birlikte bölgemizde azalacaktır.
6. İthalata dayalı, 6 milyon Ton civarında gübreye ödenen Milyar dolarlar ülke ekonomimizde kalarak, cari açığa da olumlu katkı sağlamış olacaktır.
7. Kimyasal Gübrenin sebep olduğu topraktaki mikro organizmaların ölmesi sonucu artan heyelan ve seller büyük ölçüde azalacak. Bunlara ödenen Milyon TL lerde Hazinenin kasasında kalacak.
8. Çayımız ; Üzerine kar yağan ve hiçbir kimyasal ilaç ve gübrenin kullanılmadığı, Dünyanın En kaliteli ve %100 doğal ürünü haline gelecek.
9. Bölgemizde artan Narinciye üretimi kat kat artarak Üreticimizin Çay dan sonra yüzünü güldüren ikinci bir gelir kaynağı olacak.
10. Gerek yurt içi pazarda ve ihracatta Meyve suyu Konsantresi ilede ciddi bir gelir sağlanacak. Ayrıca birçok meyve ilede Reçel Üretimide yapılabilecek.
11. Yenilenebilir enerji üretimi ilede yine ekonomiye katkı sağlayacak. Kurulacak fabrikanın enerji ihtiyacı da Burdaan karşılanacak.
12. Çevreci ve %100 doğal bir Proje, kendi atmosferi ile, kendi döngüsünü sağlayacak.
13. Hayvancılığa ilimizde ve bölgemizde ciddi katkı sağlayıp teşvik edilecek. Diğer taraftan da Entegre tesisler ile hayvancılık, et ve süt ürünleri üretimi gerçekleştirilecek.
14. Meyve suyu ve Soğuk İçecek Gurubuna da katkı sağlayacak. 
15. Bölgemizdeki zengin bitki örtüsü de, projede değerlendirilip çiftçimize ek gelir sağlayacak.
16. Köylerde hayat tekrar canlanarak, köylere dönüş başlayacak. Kırsal kalkınma Projeleri de hayat bulacak.
17. Rize'miz artık dışarıya göç veren değil, göç alan bir il olacak.
18. Bu projedeki ürün ülkemizde üretilen en kalitelisi olacak. Ve bu kalitede tüm Bilimsel Çalışmalar ve bitki örtüsü zenginliği ile ortaya konulacak.
19. Çayımızın çöpü burada da hayat bulup ekonomiye kazandırılacak.
20. Rize'mizde gerek sanayi, gerek Ovit tüneli, lojistik liman bu projeyle dahada önemli hale gelmiş olacak.
21. ÇAYKUR da üretim ve kapasite de artarak İlave istihdam ve Sanayi sektörü de gelişmiş olacak.
22. ÇAYKUR'un zararı büyük ölçü de azalacak. Kuruma gerek işçilik maliyetleri ve nakit girdi kısmında ki katkısı da artacak.
23. Rize Belediyemize de katkı ve prestij sağlayacak.
24. Et ve süt ürünleri Rize'mizde daha da uygun fiyatlara inecektir.
25. Komşu İllerimize de, katkı sağlayacak başta Erzurum, Kars, Ardahan, Artvin, Bayburt, ve Trabzon 
 

Flash53 AdminFlash53 Admin

YORUMLAR