Dünya
Giriş Tarihi : 26-05-2021 00:34

Biden, George Floyd’un ölümünün 1. yıl dönümünde ailesiyle görüştü

ABD Başkanı Joe Biden ve ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, George Floyd’un ölümünün 1. yıl dönümünde Floyd’un ailesiyle görüştü.

Biden, George Floyd’un ölümünün 1. yıl dönümünde ailesiyle görüştü

ABD’nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinde 25 Mayıs 2020’de siyahi George Floyd’un eski polis memuru Derek Chauvin tarafından gözaltına alındığı sırada boynuna yapılan baskı sonucu hayatını kaybetmişti. Yaşanan olayın ardından açılan Floyd davasında jüri Chauvin’i, Floyd’un ölümünde 2 derece kasıtsız cinayet, 3. derece cinayet ve 2. derece adam öldürmekle suçlu bulmuştu. Yaşanan olayların ardından ABD Senatosu’nda kalmış durumda ve ABD’de polislerin görevi kötüye kullanmasına yönelik ulusal bir kayıt oluşturacak, kolluk kuvvetleri tarafından ırksal ve dini profil oluşturmayı yasaklayacak ve polis memurları için nitelikli dokunulmazlığı elden geçirecek bir mevzuat olan George Floyd Polislik Yasası gündeme gelmişti. Biden ise yasanın, bugüne kadar geçirilmesi için bir ilk hedef belirlemiş, fakat Beyaz Saray Kongre’de müzakerelerin devam etmesine izin vermek adına bu süreyi geri çekmişti. Gündem olan Yasa’nın ardından Floyd’un ölümünün 1. yıl dönümünde ise ABD Başkanı Joe Biden ve ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Beyaz Saray’da Floyd’un ailesi ile bir araya geldi.

Floyd’un erkek kardeşi Philonise Floyd Beyaz Saray’da yaptığı basın açıklamasında, ailenin Biden ve Harris ile "harika" bir toplantı gerçekleştirdiğini ve "O gerçek bir adam. Her zaman yürekten konuşuyorlar. Olanlar için minnettarız ve sadece George Floyd Polislik Yasası’nın kabul edilmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı. Irkçılığa karşı yasaların, ABD’yi korumak kadar ülkedeki beyaz olmayan insanları korumak içinde önemli olduğuna değinen Philonise, "Kel kartal olan kuşu korumak için federal yasalar çıkarabilirseniz, beyaz olmayan insanları korumak adına federal yasalar çıkarabilirsiniz" dedi.

"Bu acıyı ve kederi her seferinde yeniden yaşamak zorunda kaldılar"
Oval Ofis’te Floyd’un ailesiyle yaptığı görüşmenin ardından Başkan Biden yaptığı açıklamada, ailenin geçtiğimiz yıl içinde "olağanüstü cesaret" gösterdiğini belirtti. Biden, "Sevgili kardeşlerinin ve babalarının öldürülmesinin üzerinden bir yıl geçmiş olmasına rağmen aile için, derin bir kayıp yaşayan herhangi bir aile için ilk yıl, haberleri birkaç saniye önce almış gibi hissettirebilir. Bu korkunç 9 dakika 29 saniye her tekrarlandığında, bu acıyı ve kederi her seferinde yeniden yaşamak zorunda kaldılar" ifadelerini kullandı.

"Kongre’deki George Floyd Polislik Yasasında Adalet müzakereleri devam ediyor"
Polis reformu konusunda daha fazla adım atılması çağrısını yineleyen Biden, kısa süre içinde polis reform yasasını imzalayabileceğini umduğunu kaydetti. Biden, "Kongre’deki George Floyd Polislik Yasası’nda Adalet müzakereleri devam ediyor. Meclis’ten geçen mevzuatı güçlü bir şekilde destekledim, Demokratların ve Cumhuriyetçilerin Senato’dan anlamlı bir yasa tasarısı çıkarmak için gösterdikleri iyi niyetli çabalarını takdir ediyorum. Umuyorum ki hızlı bir şekilde masama bir yasa tasarısı gönderirler" dedi.

Ayrıca eski Minneapolis Polis memuru Chauvin’in mahkumiyetinin ileriye doğru önemli bir adım olduğunu, fakat "ilerlemenin burada durmayacağını ifade eden Biden, gerçek bir değişim sağlamak için polis memurlarının yeminlerini ihlal ettiklerinde, "hem hesap verebilirliğe hem de güvene ve adalet sistemimize sahip olabiliriz ve olmalıyız" diyerek hesap verebilirliğin olması gerektiğine dikkat çekti.

Öte yandan Floyd’u tutukladığı sırada öldüren polis memuru Chauvin, maksimum güvenlikli Minnesota-Oak Park Heights Cezaevi’ne nakledilmişti. Minnesota Cezaevi Düzenleme Bölümü Sorumlusu Komiser Paul Schnell, Chauvin’in 3’üncü derece cinayet suçlamasıyla ilk olarak Ramsey İlçe Hapishanesi’nde gözaltına alındığını açıklamış, daha sonra Chauvin’in Minnesota eyaletinde bulunan maksimum güvenlikli Minnesota-Oak Park Heights Cezaevi’ne nakledildiğini aktarmıştı. Schnell, bu tür uygulamaların normal olduğunu ifade etmişti. Ayrıca Floyd davasında jüri Chauvin’i, Floyd’un ölümünde 2 derece kasıtsız cinayet, 3. derece cinayet ve 2. derece adam öldürmekle suçlu bulmuştu.


On May 25, 2020, in Minneapolis, Minnesota, the Black George Floyd died as a result of pressure on his neck while being detained by former police officer Derek Chauvin. In the Floyd case, which was opened after the incident, the jury found Chauvin to have 2 degrees of manslaughter, 3 in Floyd's death. degree murder and 2. he pleaded guilty to manslaughter. The George Floyd Policing Act, a legislation that would create a national record for police misconduct in the United States, ban racial and religious profiling by law enforcement agencies, and overhaul qualified immunity for police officers, was introduced in the U.S. Senate. Biden had set an initial goal of passing the law to date, but the White House withdrew that deadline to allow negotiations to continue in Congress. 1 of Floyd's death after the Act, which was the agenda. on the anniversary, US President Joe Biden and US Vice President Kamala Harris met with Floyd's family at the White House.

Floyd's brother, Philonise Floyd, said in a White House press release that the family had a "wonderful" meeting with Biden and Harris, adding, "he's a real man. They always speak from the heart. We are grateful for what happened and we just want the George Floyd Policing Act to be passed," he said. "If you can make federal laws to protect the bird that is the bald eagle, you can make federal laws to protect non-white people," Philonise said, noting that anti-racism laws are as important as protecting the United States.

"They had to relive this pain and grief every time"
Following a meeting with Floyd's family in the Oval Office, President Biden said in a statement that the family had shown "extraordinary courage" over the past year. "For the family, even though it's been a year since their beloved brothers and fathers were killed, the first year for any family that has experienced a deep loss can feel like they got the news a few seconds ago," Biden said. Every time these terrible 9 minutes and 29 seconds were repeated, they had to relive this pain and grief every time," he said.

"Justice negotiations continue on George Floyd policing law in Congress"
Reiterating his call for more steps on police reform, Biden said he hoped he would be able to sign police reform legislation soon. Biden said, " negotiations for justice in the George Floyd Policing Act in Congress are ongoing. I strongly supported the legislation that passed the house, I appreciate the well-intentioned efforts that Democrats and Republicans have shown to get a meaningful bill out of the Senate. I hope they send a bill to my desk quickly," he said.

Chauvin also a former Minneapolis police officer of conviction is an important step forward, but "who stated that Biden wouldn't stop progress here, in case of violations of oaths of police officers to ensure real change, "and we can and should have both accountability and trust in our justice system by saying," pointed out that there needs to be accountability.

Chauvin, the police officer who killed Floyd during his arrest, was transferred to the maximum security Minnesota-Oak Park Heights Prison. Minnesota Department of Corrections Commissioner Paul Schnell announced that Chauvin was initially detained at the Ramsey County Jail on a 3rd-degree murder charge, and then transferred to the maximum-security Minnesota-Oak Park Heights Prison in the state of Minnesota. Schnell had stated that such practices were normal. Also in the Floyd case, the jury found Chauvin, 2 degrees of manslaughter, 3 in Floyd's death. degree murder and 2. he pleaded guilty to manslaughter.