Ekonomi
Giriş Tarihi : 24-04-2021 10:00   Güncelleme : 24-04-2021 01:20

Bu yılda çaylıklar Birleşmiş Milletler'i andıracak

Çay üreticileri bu yılda sınır kapısının kapalı olmasından ülke ekonomisi adına ümitli.

Bu yılda çaylıklar Birleşmiş Milletler'i andıracak

2021 yılı yaş çay sezonunun Ramazan Bayramı arifesinde başlaması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl sokağa çıkma kısıtlamasıyla birlikte bayramda çay bahçelerine girerek çay toplamaya başlayan çay üreticilerinin bu yıl da ÇAYKUR’un sezonu açmasıyla aynı şeyi yapması bekleniyor. Açıklanacak olan çay taban fiyatı için gözlerini Tarım ve Orman Bakanlığının belirleyeceği fiyata çeviren üreticiler aynı zamanda gerekli olan çay işçilerinin Rize’ye nasıl giriş yapacağının da belirlenmesi noktasında bekleyiş içerisine girdi.

Geçtiğimiz yıl korona virüs salgını nedeniyle kapalı olan sınır kapıları Rize’ye her yıl gelen Gürcistan uyruklu çay tarım işçilerinin gelmemesi ile kısa bir kaos yaşanmış, ilk etapta Rize’ye yakın olan illerden gelen çay tarım işçileri sonrasında ise Türkiye genelinden gelen vatandaşlar tarafından yabancı uyruklu çay tarım işçilerinden gelememesinden kaynaklı talep ortadan kalkmıştı. Bu yılda kapıların açılmasını beklemeyen çay üreticileri geçen yıl olduğu gibi kendi çayını kendisi toplamak için kolları sıvadı.

Bahçeler birleşmiş milletlere dönmüştü
Rize’de Korona virüs tedbirleri kapsamında bu yıl başlangıcı sancılı olan yaş çay hasadına devam edilirken pandemi tedbirleri kapsamında sınır kapılarının kapatılması nedeniyle Gürcistan'dan her yıl gelen yaş çay işçileri bu yıl bölgeye girememiş ve Gürcü işçiler yerine bölgeye İstanbul gibi büyük illerden çay toplamak için gelen Senegalli, Afgan ve Özbek çay işçileri çay bahçelerinde çalışmaya başlamıştı. Geçtiğimiz yıl çoğunlukta Afganların çay topladığı görünen Rize’de, Azerbaycan uyruklu çay işçilerinin yanı sıra Senegalli ve Özbek çay tarım işçileri de yer almıştı. Bir çok ülke vatandaşının çay toplamak üzere geldiği Rize’de çay tarım arazilerinde Senegallileri görenler şaşkınlıklarını gizleyememiş ve ilginç görüntüler ortaya çıkmıştı.

‘Bu yıl erken müdahale geldi’
Bu yıl salgına karşı çay müstahsillerinin olumsuz yönde etkilenmemesi için müdahalenin erken yapıldığını ve bu durumun yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçebileceğini dile getiren Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYUDAD) Başkanı Mustafa Mavi “Bu yıl erken müdahale edildi, kapanma oldu. İki hafta kapalı olunca İstanbul’dan buraya gelişler durduruldu. Çay sezonu 1 ay sonra başlar. Erken yapılan müdahale dolayısıyla iyi oldu. Rize’de ki vaka sayıları o zamana kadar baya bir aşağıya çekilir. Bayramdan sonra kontrollü bir şekilde il dışında ki çay üreticileri buraya gelirse bir sorun olacağını zannetmiyorum. Geçen yılda hiçbir olumsuzluk yaşanmadı, bir tecrübemiz var” dedi.

‘Geçen sezon yaklaşık 500 milyon yakın bir para Türkiye’de kaldı’
Pandemi nedeniyle sınır kapılarının kapalı olmasının ülke ekonomisine katkısı olduğunu ve bu durumun bu yıl da devam etmesini istediklerini sözlerine ekleyen Mavi “Kapıların açılmasını ta tasvip etmiyoruz, beklemiyoruz. Kendi çayımızı kendimiz toplamaya alıştık. Bu yılda kendi çayımızı kendimiz toplayacağız inşallah. Geçen sezon yaklaşık 500 milyon yakın bir para buraya kaldı. Bu para Türkiye’ye dağıldı. Doğu Karadeniz’den, Güneydoğu’dan, Antalya’dan arkadaşlar geldi ve burada çay sezonu boyunca çalıştılar. Türkiye içerisinde bir geçişkenlik oldu ve para Türkiye’de kaldı. Yaklaşık yarım milyar bir getiri iyi bir para. Bu yıl biraz daha yüksek olacak. İnşallah yine kapı açılmaz ve para burada kaldır” şeklinde konuştu.