Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-04-2021 22:30   Güncelleme : 26-04-2021 22:36

Çay bahçesine gitmek için izin belgesi nasıl alınır?

Üzerine çay olmayan kişi belge nasıl alacak, çiftçi belgesi, çay için çiftçi belgesi nasıl alınır, çay için çiftçi belgesi alma, e-devletten çiftçi belgesi alma, çiftçi belgesi olmayan nasıl izin alacak. Tüm bu soruların cevabı işte bu haberde...

Çay bahçesine gitmek için izin belgesi nasıl alınır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından açıkladığı ‘Tam kapanma’ kararının ardından çay üreticileri ne yapacakları hakkında bilgi almaya çalışıyor.

Flash53’ün ulaştığı bilgiye göre kendisi çay müstahsili olan vatandaşlar tarlaya, çay müstahsili olduğunu ispatlayan çiftçi belgesi ile gidebilecek. 

Eğer çay cüzdanı veya çiftçi belgesi anne veya babasının üzerine ise bu kez onlara ait çiftçi belgesini kullanabilecek. Çay toplayacak kişi eğer gelini veya torunu ise bu kez nüfus müdürlüklerinden alınan vukuatlı nüfus kayıt örneği ile kişinin yakını olduğunu ispatlayıp çay tarım arazilerine gidebilecek.

Yarıcılar ne yapacak?
Eğer çay toplayacak kişi yarıcı ise, bu kez yarıcılık yaptığı kişinin mahalle muhtarından belge alması gerekecek. Bu da yarıcılığını yaptığı kişinin çiftçi kayıt belgesi ile yazacağı bir dilekçeyi muhtara onaylatacak ve ardından Ziraat Odasından tarım arazilerine gidebilmek üzere kendisine belge verilecek.