Eğitim
Giriş Tarihi : 10-10-2020 16:09   Güncelleme : 10-10-2020 16:09

‘Çevre algısı ve yönetimi’ projesi Rize ile son buldu

-Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) ile Dicle Üniversitesi öğretim üyelerinin ortaklaşa yürüttüğü ‘Çevre algısı ve yönetimi’ projesi tamamlandı.

 ‘Çevre algısı ve yönetimi’ projesi Rize ile son buldu

Avrupa Birliği dayanışma projeleri kapsamında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile Dicle Üniversitesi öğretim üyelerinin ortaklaşa yürüttüğü proje ile atıkların geri dönüşümünün sağlanması, Gençlerin yaşadıkları şehrin doğal ve kültürel yapısı hakkında farkındalığın artırılması, çevre alanında bilgi, beceri ve tutum geliştirme fırsatını vermeyi hedefleyen ‘Çevre algısı ve yönetimi’ projesi son buldu. Proje kapsamında RTEÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Ömer Lütfü Çorbacı, yaşları 18 ile 25 yaş arasında değişen öğrencilere Rize Ziraat Botanik çay bahçesindeki bitki ve ağaç çeşitliği hakkında bilgilendirme yaptı.

Öğrenciler bölgede dikili olan bitkiler ve ağaçlar konusunda detaylı bilgi aldı. Gerçekleşen proje kapsamında öğrenciler, bölgede yetişmeyen fakat botanik bahçede bulunan bitkileri ve ağaçların özelliklerini de öğrenme fırsatı buldu.

 Projenin içeriği ve amacı hakkında konuşan Dicle Üniversitesi Öğretim görevlisi Gülcay Ercan Oğuztürk, ‘’Bu projenin amacı gençlerimizi dijital dünyadan biraz olsun koparmak. Son zamanlarda biliyorsunuz gençlerimizin kendilerini telefon ve tabletlere verip eve kapanmışlardır.  Bazı gençlerimizi görüyoruz ki kendi kentlerinden olan biten hiçbir şeyden haberleri yok. Biz bunu bir nebze olsun kırabilmek amacıyla 15 ile 20 arasında gencimizi kendi kentlerimizde gezdirerek kentlerinin doğal ve tarihi güzelliklerini anlatmayı amaçlıyoruz. Bu proje AB gençlik dayanışma projelerini araştırırken karşımıza çıktı. Bizde kendi alanımız peyzaj mimarlığı olarak hem kendi mesleğimizi tanıtmak hem de bulunduğumuz şehrin güzellikleri anlatmak adına yaptığımız bir çalışma oldu. 18-25 yaş arasındaki farklı meslek gruplarından öğrenciler ile peyzaj mimarlığı öğrencilerimiz projeye katılım gösterdi.  Öğrencilerimiz projeye katılım gösterdikleri için çok mutlular. Kendileri Rize’de yaşadıkları halde güzelliklerin farkında olmadıklarını bize ilettiler. Her gördüğümüz yeşil aynı değildir. Her bitkinin kendine ait istekleri vardır. İnsanlar hayvanlar gibi bitkilerinde ihtiyaçları vardır. Hepsine dikkatli bakmalıyız” dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Ekonomi bölümü öğrencisi Büşra Kaba, çocukluğundan beri gelip gittiği botanik bahçedeki çeşitliliğin farkına proje sayesinde vardığını dile getirerek “Ben çocukluğumdan beri buraya gelirim. Buradaki ağaçlara aynı gözle bakardım. Bu kadar fazla çeşit olduğunu bilmiyordum. Hocamız bahsederken insanların ağaçları bilinçsiz diktiği görmenin yanı sıra çok fazla çeşit olduğunu öğrendim. Burada en farklı bilgi ise ileride çok büyük boyutlara ulaşabilecek ağaçların dar alanlara dikildiği ve zaman içerisinde bunların tıraşlanmak zorunda olduğu öğrendim ve buna çok üzüldüm nihayetinde onlarda bir canlı’’ dedi.

Bir başka öğrenci Nilgün Kandemir ise proje sayesinde bitkilerin yaşaması noktasında farkındalık sahibi olduklarını ifade ederek “Her insanın ilgi alanı olması gerektiğini düşünen biriyim. Bilgi almak istediğim bir konuydu bende duyar duymaz böyle bir projede olmak istedim.  Bu projeden sonra bizde bitkilerin yaşaması için bir farkındalık oluştu. Bu insanlara aktarmalı ve bu görüşü benimsemeliyiz.  Burada da farklı yerlerde yetişen bitkileri görmek ve onları bilinçli incelemek çok hoşuma gitti” şeklinde konuştu.