Siyaset
Giriş Tarihi : 22-06-2022 12:54   Güncelleme : 22-06-2022 13:02

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz: "AKP hükümeti gider ayak çay tarımının ipini çekmeye çalışmaktadır"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz il yönetimi yeni çay yasasıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz:

Ak Parti'nin yapmış olduğu yeni çay yasasına tepki gösteren CHP Rize İl yönetimi, konuyla ilgili olarak 15 Temmuz Cumhuriyet Meydanında çay yasasıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. 

"Bu kanun ÇAYKUR'un ve çay üreticisinin ölüm fermanı"
15 Temmuz Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması yapan Saltuk Deniz, "Yaklaşık 2 yıldır çay kanunun çıkması için mücadele ediyoruz. çay kanunun çıkması için mücadele ederken hep bir sözcüğü kullandık çay üreticisini koruyacak çay kanunu. ÇAYKUR'u yok saymayacak çay kanunu. Çay tarımını sürekli kılacak çay kanunu. Bugün yapmış olduğumuz tanımın ne kadar doğru olduğunu ve ısrarla bastırarak yani çay üreticisini koruyacak çay kanunu dememizin ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gördük. Açıklamalarımızda çayda taban fiyat uygulamasını getirmeyen, çay üreticisini korumayan, üreticiyi özel sektöre mahkum eden, ÇAYKUR'u varlık fonundan çıkarmayan, çaykuru yok sayan bir çay kanununa asla destek vermeyeceğimizi sürekli olarak bildirdik. bugün AKP tarafından  konuyla ilgili tarafların tüm görüşlerini alınarak meclise sunulduğunu söylediği çay kanunu ile ilgili görüşlerimizi açıklamak ve bunun bir kanun değil ÇAYKUR'un ve çay üreticisinin ölüm fermanı olduğunu açıklamak için bir araya geldik" dedi.

"ÇAYKUR'u ve çay tarımını yok edecek olan bir kanun teklifidir"
Basın açıklamasına devam eden İl Başkanı Deniz, "AKP tarafından meclise sunulan çay kanun teklifi yaş çayda taban fiyat uygulamasını zorunlu kılmayan ,  üreticiyi özel sektöre mahkum eden, ÇAYKUR'u ve çay tarımını yok edecek olan bir kanun teklifidir. Oysa ki vatandaşın beklentisi yaş çayda taban fiyat uygulamasını yasalaştıran yani açıklanan yaş çay alım fiyatının altında alım yapılmasını yasaklayan bir çay kanunu bekliyordu vatandaşlarımız. oysa ki ne oldu çay fiyatının açıklanması ulusal çay konseyine bırakıldı. Ulusal çay konseyi 14 yıldır var. bu süre içinde varlığını hissettiniz mi? Özel sektör açıklanan yaş fiyatının yarısına çay alırken bu ulusal çay konseyi neredeydi? Ulusal çay konseyini oluşturan yönetim kurulu üyelerinden bir açıklama gördünüz duydunuz mu? Bugün ulusal çay konseyinin başkanı aynı zamanda rize ticaret borsasınında başkanı. aynı zamanda çay fabrikası sahibi. Bu süreç zarfında ulusal çay konseyinin çay üreticileri lehine bir şey yaptığını duyan bilen var mı? Bu ulusal çay konseyi 12 yıl önceki çay kanunu gündeme getiren vatandaşın tepkileri üzerine geri alınan çay kanununu hazırlayan kurum değil mi ? 12 yıl önce ulusal çay konseyinin hazırlamış olduğu çay kanununa karşı çıkan bunu kabul etmeyen ve kanunu geri aldırtan çay üreticileri şimdi bu kanunu niye kabul etsinler. ne değişti? AKP hükümeti 14 yıldır var olan ve üretici lehine hiç bir şey yapmayan ulusal çay konseyine çay fiyatını belirleme yetkisi veriyor. bunun anlamı nedir. bunun tek bir anlamı var akp hükümeti gider ayak çay tarımının ipini çekmeye çalışmaktadır. Hazırlanmış olan kanun teklifi ile binlerce insanı çalıştıran, binlerce insanı emekli eden ve türk çay tarımının garantisi olan çaykur yok sayılmış. İşin açıkçası ÇAYKUR'a ihanet edilmiş ve çaykurun ipi çekilmiştir. Türk çayı ulusal çay konseyi adı altında 3-5 sermaye sahibinin, yönetimine devr edilmiştir. hiç kimse ulusal çay konseyi eşitler arasında oluşmuştur demesin. 18 yıl sürece bakan neyin ne olduğunu görür. Bu kanun yasalaştığı zaman çaykurun nasıl yok olacağını, binlerce insanın nasıl işsiz kalacağını, üreticinin bir zamanlar kendine ait olan tarlasında nasıl maraba olacağını, Rize bölgesinin demografik yapısının nasıl değişeceğini, sözleşmeli tarım adı altında emperyalist sömürünün en temel göstergesi olan reji rejimin nasıl yeniden oluşacağını, çay üreticilerinin nasıl 3-5 sermaye sahibibin oyuncağı hale geleceğini, bölgenin nasıl hızlı bir şekilde yoksullaşacağını göreceğiz. bu gelişme 3-5 sermaye sahibinede yaramayacak onlarda şirketlerini yabancı şirketlere nasıl kaptıracaklarını ve sonuçta türk çayının nasıl yok olacağını göreceğiz" ifadelerini kullandı.

AKP'nin çay kanununda neler var ?
1-Çay fiyatı ulusal çay konseyi tarafından belirlenecek.
2-Çay kanunun hiç bir yerinde çaykur bulunmamaktadır. çaykura ait görev tanımı yapılmamaktadır.
3-Sözleşmeli tarım; yasa sözleşmeli tarıma geçmeyi esas alan bir anlayışla yapılmış. bunun nasıl yapılacağı da yönetmeliklere bırakılmış. özeti şu fabrika sahibi ile çay üreticisi sezon başlamadan önce satacağı ve alacağı çay miktarı üzerinden anlaşma yapacak. fabrika sahibi sözleşme yapmadan çay alamayacak çay müstahsili de sözleşme yapmadan çay satamayacak. çay üreticisi tek fabrika ile sözleşme yapacak. bu sözleşmede sezon başlamadan yapılacak. hava durumu kötü gitti ürün az oldu ceza iyi gitti fazla ürün oldu üreticinin elinde kalacak. sezon başlamadan önce arz ve talebe göre sözleşme yapılacak. yani fabrika sahibinin ya da özel sektörün talebine göre yaş çay alımı yapılacak. 
4-Çay ithalatı; kanun yüzde 10 oranında çay ithalatını yasal hale getiriyor. bugün yüzde 10 olan yarın bir kararnameyle yüzde 20 ye çıkar. bizler çay ithalatını zorlaştırmayı ve hatta sıfırlamayı düşünürken yasa çay ithalatını şimdilik yüzde 10 oranında serbest hale getiriyor.
5-Çay ödeme bedeli 6 ay ; çaykur ödemesini 1 ay içinde yapacakken özel sektöre 6 ay içinde ödemesini yapabilecek. şimdide var bu tür uygulama denebilir. sorun zaten bunun olmaması özel sektöründe aynen çaykur gibi ödemesini 1 ay içinde yapmasını sağlamak. yasa bunu yasal bir hak haline getiriyor. sözleşme imzalayacaksınız çayınızı başkasına satamayacaksınız .çayınızı satarken firmanın eksperi gelecek çayınızı seçecek 
6-Arz talep dengesine göre yaş çay alımı yapılacak ve buna göre kuru çay üretimi yapılacak. hangi firmanın ne kadar kuru çay üreteceğini de şimdilik bakanlık sonrasında uçk karar verecek. yani tarlada yetişen yaş çay yaprağına göre değil piyasanın talebine ve özel sektörün stok durumuna göre yaş çay alımı yapılacak.
7-Bakanlık denetleme vb. görevlerini yaparken çaykurun çalışanlarını kullanmak zorunda değil. bu durumda çaykurda bu alanda çalışan yüzlerce çalışan işsiz kalmış olacak
8-Destekleme primleri yasal zorunluluk haline getirilmemiştir.

AKP'nin çay kanunu bir sorununu çözmeyecek ve aksine çay tarımını yok edecek bir kanun teklifi olduğunu söyleyen Deniz, "Sonuç olarak bu yasa yaş çayda taban fiyat uygulamasını getirmeyen çay üreticisini 3-5 sermaye sahibine mahkum edecek üreticiyi korumayacak, sözleşmeli tarım ile üreticiyi daha çok sömürecek ve yeni tür reji sistemini getirecek, ÇAYKUR'u tasfiye edecek, çay sektörünün, çay üreticisinin hiç bir sorununu çözmeyecek ve aksine süreç içinde çay tarımını yok edecek bir kanun teklifidir. Bu kanun teklifi iktidardan gidecek olan akp ‘nin gider ayak türk tarımına attığı kazığı çay tarımına atacağı son kazıktır. Bu kanun teklifi iktidardan giden AKP'nin çay sektörünü kendi yandaşlarına devretme amacını gütmektedir. Bu çay kanununa karşı mücadele etmek vatandaşlarımızı bu konuda bilgilendirmek bizlerin vatandaşlarımıza karşı kendi geleceğimize karşı en önemli sorumluluğumuzdur" dedi.

Flash53 AdminFlash53 Admin