Siyaset
Giriş Tarihi : 26-02-2021 13:11   Güncelleme : 26-02-2021 13:44

Doğru Parti Rize İl Başkanı Eyüp Demir: Çay ve Çaykur İçin Acil Önlem Şart

Doğru Parti Rize İl Başkanı Eyüp Demir, hükümeti ve kurumları Türk Çayına ve ÇAYKUR’a sahip çıkmaya davet etti.

Doğru Parti Rize İl Başkanı Eyüp Demir: Çay ve Çaykur İçin Acil Önlem Şart

Doğu Karadeniz bölgesinin en büyük geçim kaynaklarından biri olan çay sezonu önümüzdeki aylarda vatandaşların çay tarım arazilerine gübreleme için girmesi ile başlayacak. Doğru Parti Rize İl Başkanı Eyüp Demir’de sezon öncesinde gerekli önlemlerin alınması için hükümeti ve yetkilileri uyardı.

Bölgeden gerçekleşen göçlere dikkat çeken Demir “Özellikle 2 binli yıllardan sonra bölgemizden başta büyük şehirlerimiz olmak üzere, hatta başka ülkelere göç katlanarak devam ediyor. Gençlerimiz geleceğini başka yerlerde aramaya başladı. Tabii ki bunda bölgenin tek geçim kaynağı olan çayın ve bölgemizin en büyük istihdam merkezi olan ÇAYKUR ve çay sanayiinin içine düşürüldüğü olumsuz durumun büyük etkisi vardır. Yıllardır ekmeğimizi kazandığımız çay göz göre göre elimizden kayıp gidiyor. Hükümet bu durumdan biz size yol, tünel ve hava alanı yapıyoruz diyerek sıyrılamaz. Durum onların gördüğü gibi basite alınacak bir olay olmaktan çıkıp bölgeyi ve ulusal birliği tehdit eder hale gelmiştir. Özellikle gübre fiyatları her yıl katlanarak artmaya devam ediyor. Hükümet acilen çay ile ÇAYKUR’un sorunları ve çözüm önerilerini masaya yatırmalıdır. Bu işi yaparken olaya siyasi gözle bakmaktan vazgeçilmelidir” dedi.

“OLDU BİTTİ YAPMAYI DÜŞÜNENLER VARSA UYARIYORUZ”
ÇAYKUR’un bölgenin hayat kaynağı olduğunu hatırlatarak yetkililere seslenen Demir “ÇAYKUR için bir oldu bitti yapmayı düşünenler varsa buradan uyarıyoruz; çay ve ÇAYKUR bölgenin hayat kaynağı ve ekmeğidir. 202 bin ailenin nefesini ve ekmeğini kesmeye kimse yeltenmeye kalkmasın” dedi.

RAPOR HAZIRLANDI
Doğru Parti’nin çay ile alakalı gerçekleştirdiği çalışmalar doğrusunda bir rapor hazırlandığını ve yakın zamanda çayın paydaşları ile paylaşılacağını sözlerine ekleyen Demir “Biz Doğru Parti olarak bölge illerinin il başkanları ve tarımdan sorumlu Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Nihat Babaözü başkanlığında, genel başkanımız Sayın Rıfat Serdaroğlu’nun isteği ve ilgisi ile bir komisyon oluşturduk. Bu komisyon çay ve ÇAYKUR’un sorunları ve çözüm önerilerini kapsayan bir rapor hazırladı.  Bu rapor yakın da ilgili kurumlarla, halkımızla ve üreticilerimizle paylaşılacaktır” şeklinde konuştu.