Siyaset
Giriş Tarihi : 02-10-2020 21:05   Güncelleme : 02-10-2020 21:21

Doğru Parti Rize İl Başkanı Eyüp Demir'den Azerbaycan'a Destek Açıklaması!

Doğru Parti Rize İl Başkanı Eyüp Demir, Azerbaycan'a desteğini açıklayarak 'Kardeşimizi, komşuya değişmeyiz' ifadelerini kullandı.

Doğru Parti Rize İl Başkanı Eyüp Demir'den Azerbaycan'a Destek Açıklaması!

Parti olarak Azerbaycan’ın yanında olduklarını dile getiren Doğru Parti İl Başkanı Eyüp Demir “Bizler Doğru Parti olarak Azerbaycanlı kardeşlerimizin emrinde ve yanındayız. Sayın Genel Başkanımız Rıfat Serdaroğlu ve Doğru Parti Başkanlık Divanı olarak yapılan basın toplantısında ve her mecrada bu desteğimizi ilan ettik” dedi.

Açıklamasında İktidar partisi AK Parti'yi de eleştiren Demir "Ermenistan'ın saldırgan tutumu asla kabul edilemez. Azerbaycan toprağı olan Karabağ'ı işgal edenleri, komşularımızla sıfır sorun diye yola çıkanlar, 15 Ekim 2009 Tarihinde Bursa'da el bebek, gül bebek gibi karşılayanlar, beraber maç seyredenler, kardeş Azerbaycan'ın yüreğini sızlatanlar, bugün çıkmış timsah göz yaşı akıtıyor. Tarih bu hatayı yaşatanları affetmeyecek" ifadelerini kullandı.

Dönemin Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Foreign Policy Dergisi’nin 21 Mart 2013 tarihli nüshasında yayımlanan “Hükümetimiz, Kıbrıs sorununu çözüme kavuşturma, Suriye ile düşmanlığı sona erdirme ve Ermenistan ile ilişkileri normalleştirme gibi çok sayıda ezber bozan girişimlere imza attı” sözlerini de hatırlattı. İktidarı verilen tavizler noktasında sert bir dil ile eleştiren Demir “Şu husus iyi bilinmelidir ki Kardeşlik, komşuluğa değişilmeyecek kadar kutsal ve değerlidir. Bu acıyı o yıllarda Azeri kardeşlerimize yaşatanlar Ermenistan ile komşuluk ilişkilerine önem vermeyi tercih etmiştir. Fakat görüldü ki uluslararası diplomasi ve dış politika bu tür zikzakları kabul etmiyor ve etmedi. Gelinen noktada ülke ve millet menfaatleri zarar görmüştür. Dün bu acıyı iki devlet bir millete yaşatanların bugün göz yaşı akıtmaları inandırıcı olamaz. Bu ekip siyasete başladıkları yol arkadaşları olarak kardeşim diye yola çıkanlar nasıl ki yarı yolda birbirlerini bıraktılar, Ermenistan ile sıfır sorun diye yola çıkanlar da yarı yolda kalmıştır. Milletimiz bu olup bitenleri görüyor ve kimlerin samimi olduğuna karar veriyor. Bizler Doğru Parti olarak yüce Türk Milleti ve Azerbaycan halkı ile kardeşlikten memnun ve gururluyuz. Komşu bulunur ama kardeş bulunmaz. Biz bunu çok iyi biliyoruz” ifadelerini kullandı.