Siyaset
Giriş Tarihi : 05-03-2021 20:54   Güncelleme : 05-03-2021 21:17

Doğru Parti'den çay ithalatına tepki

Doğru Parti Rize İl Başkanı Eyüp Demir, Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Azerbaycan’dan çay ithalatının önün açılmasını sert bir dille eleştirdi.

Doğru Parti'den çay ithalatına tepki

Doğru Parti İl Başkanı Eyüp Demir, Türkiye’ye düşük vergilerde Azerbaycan’dan girecek olan çayın önüne geçilmesi gerektiğini dile getirerek “2 Mart günü biz Rize’nin kurtuluşunu kutlarken, hükümet Rizelilere ce çay üreticilerine bir sürpriz yaptı. 2 Mart 2021 günü Cumhurbaşkanımızın imzası ile çıkan bir Kanunun Hükmünde Kararname ile resmi gazetede yayınlanarak Türkiye Cumhuriyeti düşük gümrük vergisi ile birlikte Azerbaycan’dan gıda malzemeleri ithal etmesine müsaade edildi. Bunun içerisinde 300 ton paketli kuru çay var. Bu yapılan iş çay üreticisine çile çektirmek, onları daha da fukaralaştırmaktan öteye gitmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Kararı kınıyoruz
Ülkeye kaçak çay girişinin çok fazla olduğuna dikkat çeken Demir “Türkiye’nin yıllık kuru çay üretimi 200 bin ton civarındadır. Tüketimi ise 300 bin ton civarındadır. Bizim ülkemizde ki insanlara bu çayı içmeyi öğretemedikten sonra bir anlamı yok. Türkiye’ye özellikle AK Parti iktidarından sonra 60-70 bin ton kaçak çay girmektedir. Bunun önüne geçmektense hükümet buna ilaveten çok düşük vergilerde kuru çayın girişi serbest bırakıldı. Bu kararı kınıyoruz. Bu kararın tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz” dedi.