Yaşam
Giriş Tarihi : 16-06-2022 08:56

Emekli olduktan sonra hobi olarak başladığı fidancılık mesleği oldu

Rize'de Emekli olduktan sonra Hobi olarak başladığı fidancılık işinde şu anda Türkiye'nin her noktasına yetiştirdiği fidanlarını gönderiyor.

Emekli olduktan sonra hobi olarak başladığı fidancılık mesleği oldu

Rize'de 2015 yılında emekli olduktan sonra hobi olarak yapmaya başladığı fidancılıkta talep görünce bu hobisini mesleği haline getirdi. İlk olarak sadece bir Mandalina fidanıyla başladığı hobisinde şuanda onlarca fidan üretiyor. 20 fidan ile başlayan hobisinde şuanda yetiştirdiği Greyfurt Portakal Ağaç kavunu incir gibi onlarca fidanını talep üzerine internet üzerinden Türkiye'nin her noktasına gönderiyor. Yetiştirdiği fidanlar için Rize'ye gelerek kendilerinin de fidanlarını aldığını sözlerine yansıtan 58 yaşındaki Rauf Türüt, son zamanlarda çay fidanı içinde yoğun ilgi olduğunu söyledi.

"Hobi için başladım ondan sonra mesleğim haline geldi"
Hobi olarak başladığı fidancılığı mesleği haline getiren Rauf Türüt, Türkiye'nin her noktasına kargoyla fidan gönderdiğini söyleyerek, "Burada yaklaşık 20 çeşitten fazla her çeşit fidan burada bulunuyor. Aklıma gelmeyen bir sürü çeşit var. Koparma dikme ile bu fidanlar tutmaz. Poşetli fidanları her mevsimde dikebilirsin ama normal fidanı dikemezsin. 2015 yılından bu yana bu işi yapıyorum. Hobi için başladım ondan sonra mesleğim haline geldi. Öyle de devam ediyor. ilk önce komşularım bana denemek için mandalina diktim ondan sonra çeşitleri arttırdım. Şuanda Türkiye'nin her tarafına satıyorum. İnternet üzerinden benim numaram var oradan siparişler geliyor. Zamanı geldiği zaman fidanları kargo ile farklı illere yolluyorum. Bazen de farklı illerden fidan almak için gelenler oluyor" ifadelerini kullandı.

"Şuan da çay fidanına ilgi var"
Çay fidanına son zamanlarda yoğun ilgi olduğunu ifade eden Türüt, "Şuan da çay fidanına ilgi var. Hazırlanmış bin 200'ün üzerinde çay fidanım var. 800 tane de hazırlanan var. İstedikçe vatandaşlar vereceğiz. Hala daha çay fidanlarını yetiştirmeye devam ediyorum" dedi.

"Diğer bölgeden getirilen fidanlar bu bölgede yanar"
Her çeşit fidanı yetiştirdiğini sözlerine yansıtan Türüt, "Bizim Karadenizliler Armut Elma ve Kiraz'ı çok istiyorlar. Bu fidanlar çok dayanıklı olduğundan dolayı daha çok bunları istiyorlar. Bende her çeşit fidan var. Her çeşit yetiştiriyorum çünkü bir çeşit ile yetiştirmezsem 1 çeşitten fazla fidan almak isteyen biri o çeşit yok diye bu sefer olan fidanı da almıyor. Burada yetişen fidanlardan almayıp Hatay, Adana, Mersin gibi yerlerde yetişen fidanlar kara kışa dayanmıyor. O fidanlar sıcak bölgeler için benim yetiştirdiklerim Karadeniz bölgesi için. Diğer bölgeden getirilen fidanlar bu bölgede yanar" şeklinde konuştu.

Flash53 AdminFlash53 Admin