Spor
Giriş Tarihi : 25-01-2021 00:26   Güncelleme : 25-01-2021 00:34

Ersin Aka'dan Sitem Dolu Açıklama: Çıkan Haberler Saygısızlıktır!

Çaykur Rizespor’un Tomas ile yollarını ayırmasının ardından takımın başına geçerek başarılı 2 maç çıkartan Ersin Aka, 1 puanlık Başakşehir maçının ardından yayıncı kuruluşa yaptığı açıklamasında medyada çıkan haberlere sitem etti.

Ersin Aka'dan Sitem Dolu Açıklama: Çıkan Haberler Saygısızlıktır!

Gaziantep FK karşılaşmasından alınan 3 puanın ardından basının acımasızca yorumlar yaptığını, Çaykur Rizespor’a yönetimden taraftarına kadar büyük bir saygısızlık yapıldığı ve bu yorumların kendilerini çok üzdüğünü dile getiren Teknik Direktör Ersin Aka “Kaleci antrenörümüz Muhammet Hoca ile birlikte bize bir görev geldi. Yeni hocamız gelene kadar takımı maça çıkartmamız istendi. Bizde tabi ki profesyoneliz, bu görevi kabul ettik. Ve layığı ile Rizespor’un alt yapısından 3 hocamız ile birlikte emek verdik. Bu işte ben 21 yıldır çalışıyorum, bir çok teknik adama yardımcılık yaptım ve emek saygıyı hak eder diye düşünüyorum. Güntekin Bey’in yorumunu dinledim, futbolun gelişmesiyle ilgili yorum yaptılar ve çokta katılıyorum. Oyuncuların yerde yatmasıyla ilgili. Bende farklı bir şeye değinmek istiyorum. 3 gün önce bir maç oynadık, Gaziantep FK maçı ve biz o maça 9 eksikle çıkmıştık. Çok emek verdik ancak maç bittikten sonra bir medya organında bir haber çıkmış. Sumudica hocanın zoom ile bağlandığı, takıma prim açıkladığı, taktik verdiği ve 3 puanı aldık diye bütün ulusal basında bu yer aldı ve takımın ve oyuncularının emeğinin önüne geçti diye düşünüyorum. Ciddi anlamda bu bizi çok üzdü” dedi.

“Çıkan haberi Sumudica hocamızın yaptığına inanmıyorum”
Sumudica’nın takıma Gaziantep FK karşılaşması öncesi yapılan zoom görüşmesinde prim teklifinde bulunduğu haberlerinin gerçeği yansıtmadığını ve saygısızca yorumlar yapılarak emeklerin hiçe sayıldığının altını çizen başarılı teknik adam Aka “Futbol ailesinin bütün paydaşlarının futbolu geliştirmek olması gerektiğine inanıyorum. Ben 21 yıldır akademisyen kökenliyim ve bu ülkede çok ilkeli yetiştiğimizi düşünüyorum. Futbol antrenörlüğü mesleği çok değerli bir meslektir. Bence futbolculuk çok değerlidir, yöneticilik çok değerlidir, basın çok değerlidir ve bunların asıl amacının futbolu geliştirmek olduğuna inanıyorum. Çıkan haberi Sumudica hocamızın yaptığına inanmıyorum. Hiçbir futbol antrenörü hiçbir zaman bu mesleği bu kadar değersizleştirmez. Doğru olmadığını da biz biliyoruz. Medyada bu kadar yer verip, bu kadar emeğe saygısızlık yapılmasına anlam veremiyoruz. Belki yüzde 10 bir katkımız vardır. Kendime veya ekibe bir pay verilmesini asla beklemiyorum ama oyuncuların bu yoklukta, bu kadar problemli bir kadro içerisinde bu kadar saygısız yorumlar yapılmasını buradan ben bir futbol adamı olarak, futbolun gelişmesini çok arzu eden bir insan olarak kınamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

“Dinliyorum yorumları ‘Oyuncu yere yattı, bu şekilde maç kazandı’ değil”
Çaykur Rizespor’un eksikler tamamlandığında ligdeki yerlerinin daha iyi olacağını dile getiren Aka konuşmasının devamında “Meriah 12 gündür Kovit’te ve ter antrenmanı bile yapmadan gece 3’te takıma katıldı ve 90 dakika oynadı. Emir Dilaver tam 10 gündür hiç antrenman yapmadı. Geldi ve biz bu oyunculara süre vermek zorunda kaldık. Yoğun maç trafiğinde tam 14 oyuncumuz eksik. Samudio sakatlandı 10 kişi tamamladık. Korkmadan sahaya çıktılar. Hepsi aslan gibiler. Memleketlerini, Rize’yi, formalarını, bu kulübü, bu büyük camiayı çok iyi temsil ettiler. Şimdi dinliyorum yorumları ‘Oyuncu yere yattı, bu şekilde maç kazandı’ değil. Çocuklar elinden geleni yaptılar, mücadele ettiler. Bir futbol adamı olarak bu beni çok üzdü. Gerçekten çok iyi takımımız var. Çok iyi de bir takım bırakıyoruz Sumudica hocaya. Bu takımın yeri ilk 8’in içerisinde olacaktır çünkü çok karakterli bir takımımız var. Eksiklerimizde geldiğinde göreceksiniz Çaykur Rizespor çok iyi yerlerde olacak” şeklinde konuştu.