Siyaset
Giriş Tarihi : 23-07-2020 00:28

Eyüp Demir: Bizim 18 yıldır ülkenin geldiği noktada bir payımız yok

Eyüp Demir: Bizim 18 yıldır ülkenin geldiği noktada bir payımız yok

Çoban Ateşi Hareketi’nin Rize Temsilcisi ve Karadeniz Koordinatörü olan aynı zamanda hareketin Kurucular Kurulu üyesi de olan Eyüp Demir Flash53’ün konuğu oldu. Togay Muratoğlu’nun sunduğu ‘Sözün özü’ programında konuşan Demir yeni kurulan partiler hakkında ‘18 yıldır ülkenin geldiği noktada payı olanlar’ diyerek yüklendi.


Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AK Parti) koparak parti kuranları eleştiren Çoban Ateşi Hareketi Karadeniz Koordinatörü Eyüp Demir ‘Bizim 18 yıldır ülkenin geldiği noktada bir payımız yok’ dedi. Demir “Parti kurmaktan, siyasetin içerisinde partideki bir takım insanlara küsüp de ‘Ben artık orda yokum, parti kuruyorum’ anlamı çıkmamalı. Siyasi parti halkın ihtiyaçları doğrultusunda kurulur ve kuruluş değerleri halka dayanır. Bizim Çoban Ateşi Hareketimizin amacı ve gayesi; 18 yıldır bugün ki ortama gelen faturanın içinde biz yokuz. Belki bir kaçımız siyasetle uğraştı ama siyasete uğraşmayan bir çok arkadaşımız var. Yaşanan olumsuzluklara bizim bir dahilimiz yok. Biz birilerine kızıp da ‘Biz bunu istemiştik, o şunu demişti’ veya ‘Ben bu işte böyle istemiştim o böyle dedi’ demiyoruz. Bunları şimdi sık sık duyuyoruz. Biz onlardan değiliz. Sorunu yaratan çareyi bulamaz. Siyasetçi dediğimiz insan Kaf dağının arkasını görendir” ifadelerini kullandı.


2010 yılında ve 2017 yılında gerçekleştirilen referandumların Türkiye için büyük bir kötülük olduğunu sözlerine ekleyen ve yeni kurulan partilerde ki insanlarında bu kötülüğü yapan tarafta olduğunu hatırlatan Demir “İnsanoğlu hata yapar ama 2010 ve 2017 referandumu Türkiye’de hatadan öte çok büyük kötülük. 2010 ve 2017 referandumunun içerisinde olanlar, bu işlere dahil olanlar, bugün çıkmış ben hata yaptım diyorlar. Onların artık ‘Biz bu defteri kapattık, biz bu işi beceremedik’ demesi lazım. buda bir erdemliktir. Çünkü Kaf dağının ötesini göremediler. Dünya demokrasiye gidiyor, dünya ortak akıla gidiyor, biz tek adama gittik. İşte onların sayesinde oldu bunlar” dedi.


Çoban Ateşi Hareketi’nin partileştiği gün Türkiye’de ki ihtiyaç duyulan partinin de kurulduğu gün olduğunu dile getiren Demir sözlerinin devamında “Çoban Ateşi Hareketi siyasetin merkezindedir. Artık siyaset yeteri kadar bölündü. Hem sağda bölündü, hem solda bölündü. Sağa bakarsak 5-6 parti çıktı. Sola bakarsak solda bölündü. Normal insanın göğsünü gere gere ‘Bunlar benden’ diyebileceği bir partiye ihtiyaç var. Normal bir siyasete ihtiyaç var. Siyasetin gerginliğinden arındırılmış, siyasetin kirliliğinden arındırılmış, gerçek demokrasiyi yaşaya bilen, gerçek demokrasinin sözünü veren ve sözüne de inandırabilen bir partiye ihtiyaç var. İşte Çoban Ateşi Hareketi’nin de partileşeceği gün o partinin merkez yeri orası olacak” şeklinde konuştu.