Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 18-03-2021 16:47   Güncelleme : 18-03-2021 16:54

Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Bayraktan 18 Mart Mesajı

53 Gazeteciler Derneği Başkanı Dünya tarihine büyük zafer olarak geçen Çanakkale savaşının 106 yıl dönümünün Türk ulusunun asla unutmayacağını söyleyerek” Bugün huzur ve mutluluk içinde yaşantımızı sürdürebiliyor isek bunu Çanakkale şehitlerine borçluyuz” dedi.

Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Bayraktan 18 Mart Mesajı

Haber: Fikret Karabulut

Çanakkale zaferinin 106 yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan 53 Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Bayrak bu tarihi günün gelecek asırlara aktarılması gerektiğini belirtti.

Çanakkale savaşının 106 inci yılının kutlanması nedeniyle bir açıklama yapan 53 Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Bayrak “ Çanakkale savaşını unutmak tarihimize ihanettir, bu kutlu gün tarihler boyu yaşamalıdır. Gelecek nesillerimize anlatabileceğimiz ve tarihimizin önemli bir sayfasında yer alan Çanakkale savaşını ulus olarak asla unutmayacağız. 1914 yılı Kasım ayında ittifak güçlerinin denizden saldırıları ile başlayan ve 18 Mart tarihleri arasında yapılan deniz savaşı sonrasında 25 Nisan 1915 Ocak ayında Gelibolu yarım adasında başlayan kara savaşı 1916 tarihleri arasında yapılmıştır. Fransa, İngiltere ve Avusturalya ( Anzak) lara karşı yapılan bu savaşta Fransız sömürgesi olan Hindistan, yine Fransa sömürgesinde olan Müslüman ülkeler Senegalliler, Araplar ve Yahudiler katıldı. Türk ulusu burada var olma savaşı vermiştir. Çocuk yaştaki Türk ulusunun büyük zaferi ile sonuçlanan ve Çanakkale boğazını düşmana geçilmez kılan atalarımızı saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

Türk ulusunun kurtuluş savaşı olan Çanakkale zaferini unutmak, Türk ulusunun tarihine ihanettir, bu anlamlı günü gelecek nesillerimize iyi anlatmalıyız” dedi.

Ulus içinde ulusu ayrıştırmaya çalışan bu millete Çanakkale zaferini anlatmak geleceğimize tutulacak bir ışıktır diyen Bayrak “ Tarihinden ders çıkartmayan ulusun geleceği karanlıktır” dedi.