Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-11-2020 12:46   Güncelleme : 13-11-2020 12:57

Hamsi Rizelilerin Yüzünü Güldürdü!

Hamsinin çıkmasıyla Rizeliler tezgahlara akın etmeye başladı. Hamsinin Karadeniz hamsisi olduğunu belirtmek isteyen Rizeli esnaf ise üzerinde ‘Doğum yeri Rize’ yazılı pankartı tezgahına asınca ilgi odağı oldu.

Hamsi Rizelilerin Yüzünü Güldürdü!

Hamsinin Karadeniz’de tutulduğuna dikkat çekmek için üzerinde ‘Doğum yeri Rize’ yazılı pankartı tezgahına asan Ömer Özkan isimli balıkçı esnafı “Hamsi çıkmaya başladı. Tezgahlarda 7 buçuk 10 TL’den yer buluyor. Hemen hemen 1 buçuk ay daha böyle sürer. Bu hamsi Rize’de çıkıyor. Doğum yeri de Rize’dir. Rize’de Marmara hamsisi pek tutulmaz. Sezonu açtık inşallah iyi olur. Çok iyi bir ilgi var hamsiye. Mesela Perşembe günleri çok kalabalık olmaz ama hamsiyi duyan koştu geldi” dedi.

Hamsiyi çok sevdiğini ve sürekli tükettiğini dile getiren Muhammet Aygün isimli vatandaş ise “Hamsi çok iyi, harika, ye beni diyor. Toplamda 6 kilo hamsi aldım. Hamsi bizim milli yemeğimizdir, yiyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bir başka balıkçı esnafı Kenan Yavuz ise Rizelilerin hamsiye rağbet gösterdiğini dile getirerek “Palamut kayboldu artık, hamsi çoğaldı. Kayılar hep hamsiye bakıyor. Şu anda çok iyi bir hamsi var. Marmara hamsisine göre biraz ufak ama lezzeti bir hamsi. Bizim hamsimiz, Karadeniz hamsisi. 10 liradan satılıyor ve halkta yiyor yani” dedi.

Hamsi fiyatının 10 liradan aşağıya düşmesi halinde tutanların kazanamayarak zarar edeceğini dile getiren Yavuz “Fiyatlar bundan aşağıya düşerse tutan insanın cebine 1 lira gitmez. Malum şartlarda petrolle, mazotla gidiyorlar. Personelin maaşı belli. 10 lira bugün ki şartlarda iyi. 2 kiloyu 4-5 kişinin yiyebileceği rakamlarda” şeklinde konuştu.