Biyografiler
Giriş Tarihi : 23-04-2021 14:36   Güncelleme : 23-04-2021 14:58

Hasan Fehmi Demir Kimdir?

Rizeli Gazeteci Hasan Fehmi Demir

Hasan Fehmi Demir Kimdir?

İhlas Haber Ajansı Rize Muhabiri Hasan Fehmi Demir, 14 Şubat 1990 tarihinde Rize'nin Derepazarı İlçesi'nde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Rize Merkez Kurtuluş İlk Öğretim Okulu'nda tamamlayan Hasan Fehmi Demir, liseye Mimar Sinan İMKB Anadolu Melsek Lisesi'nde başladı. Daha sonra okulun denizcilik alanının ayrılmasıyla ise Hasan Kemal Yardımcı Anadolu Denizcilik Lisesi'nden mezun oldu. 2 yıla yakın bir süre ticari gemilerde çalışan Demir sonrasında serbest meslek ve çeşitli meslek dallarında çalıştı. 

2011 yılında Rize'de yayın yapan www.bizumgaste.net internet haber sitesinde ufak çapta haberler ve köşe yazıları yazan Demir'in meslek içerisinden Turgay Ayhan isimli gazeteci ile tanışmasıyla ise Rize Nabız Gazetesi'nde çalışmaya başladı. Gazete sahibi Gençağa Karafazlı'nın Demir'in köşe yazılarını beğenmesi üzerine başlayan serüven 2014 yılına kadar devam etti.

2013 yılında On altıncısı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde (TGC) düzenlenen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri'nde de yerel gazetecilik ödülü alan Hasan Fehmi Demir, çalıştığı yerde düştüğü anlaşmazlık nedeniyle Rize Nabız Gazetesi'ne veda etti. 2014 yerel seçimlerinde ise aldığı ödülün aksine kendisinin çocuk yaşlarda edindiği fikrinin siyasi uzantısı olan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) kanadında basın ve medya işlerini yürüttü. Aynı yıl içerisinde seçimlerin hemen ardından Rize Fırtına Gazetesi'nde işe başladı. Gazete tasarımı ve editörlüğünü üstlenen Demir, haberlerini gazetede yapmayla sürdürdü. Sonrasında Turgay Ayhan ile www.okur53.com'u kuran Demir kısa bir süre Turgay Ayhan'a ait 'Amatörün sesi' gazetesinde de görev aldı. Okur53'te yaptığı bir haberin ardından İhlas Haber Ajansı ile tanışan Demir, İHA'da telifli muhabir olarak çalışmaya başladı. Böylelikle gazeteye yaptığı haberleri İHA'ya da geçmeye başladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 25 Ağustos 2016'da Artvin'in Şavşat ilçesi Yanıklı köyü yakınında konvoyuna yönelik yapılan saldırı da yakında oluşundan kaynaklı yaptığı haberler Hasan Fehmi Demir'in dönüm noktası oldu. 2016 yılının son gününde Artvin'e taşınan Demir 2017 yılına İHA'nın Artvin Temsilcisi olarak başladı. Bir yıl Artvin'de çalışan Demir daha sonra İHA'nın Rize Temsilcisi oldu.

Hasan Fehmi Demir 2018 yılından bu yana Rize'de çalışmakta.

Facebook hesabı Twitter hesabı İnstagram hesabı