Gündem
Giriş Tarihi : 11-05-2021 20:40   Güncelleme : 11-05-2021 20:40

İDEF: Köylülerimizin doğasını, yaşama alanını birlikte savunalım

Rizeden bazı STK'ların Eskecidere Vadisi Taş ocakları ile ilgili  açıklamlarına dair bir basın açıklaması İDEF, 'Köylülerimizin, doğasını ve yaşama alanlarını birlikte savunalım ve yapılan yanlışlıkları beraber anlatalım.' çağrısında bulundu.

İDEF: Köylülerimizin doğasını, yaşama alanını birlikte savunalım

İkizdere Dernekler Federasyonu, Rizeden bazı STK'ların Eskecidere Vadisi Taş ocakları ile ilgili  açıklamlarına dair bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada Eskencidereli köylülerin sadece doğalarını korumaya çalıştığına dikkat çekilerek 'Yatırıma hiçbir şekilde karşı olmayan ikizdereli köylülerimizin, doğasına ve yaşama alanlarını birlikte savunalım ve yapılan yanlışlıkları beraber anlatalım.' çağrısında bulunuldu.

İDEF'in açıklaması şöyle: "Dün Rize'den bazı STK'ların İkizderede ki Taş ocakları ile ilgili  açıklamasını hayretle ve esefle  okuduk. Bizi şaşırtan baştan beri hiçbir siyasal angajmanı olmayan ve amacı sadece doğasını, yaşam alanlarını  korumak olan İkizdereli köylülerimizin başlattığı  direnişini baltalamak, kamoyu desteğini azaltmak için  uluslararası komplo gibi gösterilerek karalanmaya çalışılmasıdır.

Bizler bu açıklamanın bölgede yapılmak istenen Taş ocağı konusunda yeterli bilgi sahibi olunmamasına bağlamak istiyoruz. Açıklamayı yapan STK'ların Herkesi, İkizdere, Eskencidere Vadisi'ne davet ediyoruz. Henüz  taş ocağı yol yapımındayken bile, taş ocağı firmasının iş makinelerinin ağaçlara, dereye ve doğal hayata verdiği zararı yerinde tespit etmelerini istiyoruz.

Yatırıma hiçbir şekilde karşı olmayan ikizdereli köylülerimizin, doğasına ve yaşama alanlarını birlikte savunalım ve yapılan yanlışlıkları beraber anlatalım."