Asayiş
Giriş Tarihi : 25-04-2021 20:52   Güncelleme : 25-04-2021 20:57

İşkencedere Halkına MHP'li Başkandan destek

Rize’de İşkencedere Vadisi’nde yapılması planlanan taş ocağını istemeyen köylü vatandaşlar ile jandarma arasında arbede çıktı.

İşkencedere Halkına MHP'li Başkandan destek

Rize’nin İyidere ilçesinde yapılması planlanan Lojistik inşaatına taş temini için açılacak taş ocağına karşı yaklaşık 1 aydır direnen yöredeki vatandaşlar ile jandarma arasında gerginlikler yaşanmaya devam ediyor.  Bölgede çalışmaya başlayan iş makinelerine engel olmak isteyen vatandaşlar, iş makinelerinin önüne geçerek çalışmaların durdrulmasını istiyor. 

İkizdere’nin MHP’li Belediye Başkanı Hakan Karagöz ise İşkencedere’de ki taş ocağına “Neyi neye feda ediyorsunuz? Düşünülmeli” ifadelerini kullanarak tepki gösterdi. Başkan Karagöz yatırımları baş üstünde tuttuklarını fakat taş ocağı yapılan bölgenin özelliğine de dikkat edilmesi gerektiğini savunarak “İkizdere'ye yapılan yatırımı tabii ki destekliyor ve başımızın üstüne tutuyoruz. Mesela yatırım olarak bir çay fabrıkası, Kenevir fabrikası, bir Üniversite fakültesi, bir Hastane, bir Turizm yatırımını(turizm lisesi, jeotermal sağlık tesisleri, sürdürülebilir yayla modelleri) mutlaka destekliyoruz. Bu gibi yatırımlar istihdama, göçün geri dönüşümüne, bölgenin gelişimine katkı sağlayacağı gibi ülke ekonomisine de ciddi gelir sağlar. Kim gelecek bun toz dumanın gürültünün içerisine" diyerek "Ancak 75 yıl işletilecek yılda 31 milyon ton taş alınacak olan ve 92,4 Hektarlık bir ormanlık alanın yok edilmesinden bahsediyoruz. Çevreye ve İkizdere'ye vereceği tahribatı,zararı düşünebiliyormusunuz.! İkizdere turizm bölgesi ilan edildi.Kim gelecek tozun dumanın gürültünün içerisine? Taş ocağı yapılmak istenen bölge ham ormanlık, bitki örtüsü ve yaban hayatı bakımından zengin bir vadi” ifadelerini kullandı.