Siyaset
Giriş Tarihi : 26-05-2022 16:39

İyi Partili Bedri Yaşar;” Çay fiyatıyla üreticiyi mağdur ediyor, tüketicinin cebini yakıyor”

İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM’de yaptığı çay üreticilerinin sorunları hakkında yaptığı 2 milyon ailenin geçim kaynağı olan yaş çayda açıklanan 7 TL fiyatı ile çay üreticilerinin yokluğa; çay sektörünün ise iflasa sürüklendiğini vurguladı.

İyi Partili Bedri Yaşar;” Çay fiyatıyla üreticiyi mağdur ediyor, tüketicinin cebini yakıyor”

Çay üretiminin temel maliyetlerinden olan gübrenin fiyatının yüzde 200; nakliye için gerekli yakıt fiyatının yüzde 150-250; işçilik ücretinin yüzde 100 arttığı bir ortamda yaş çay fiyatı 7 TL olarak açıklanmasının izahı olmadığını belirten Bedri Yaşar; açıklanan bu rakam ile İktidarın çay üreticilerine ölümü gösterip onları sıtmaya razı etmesi olarak değerlendirdi.

TUİK’e rağmen TUİK’in açıkladığı yüzde 70’lik enflasyonist bir ortamda çaya gelen  yüzde 43,7 zam ile çayın tadının tamamen kaçtığını söyleyen Bedri Yaşar; “Çay üreticilerinin beklentisi ise; Yaş çay taban fiyatının en az 9 TL, destekleme priminin 1 TL olarak toplam 10 TL olmasıdır. Açıklanan 7 TL rakam cabası; ÇAYKUR 4 TL alım fiyatı açıklarken, çayını teslim etmeye giden üreticiler ÇAYKUR’un depolarımız dolu demesi ve kota uygulaması dolayısıyla Üretici kota miktarının üstünde kalan çaylarını 2.2-2,5 TL arasında bir fiyattan özel şirketlere satmak zorunda kalmıştır. ÇAYKUR’un bu davranışıyla üreticiyi özel sektörlere yönlendirip, kendisinin özel sektör ile mücadelede elini zayıflatmaktadır. “dedi.

"Çay Sektörü İflasa Sürükleniyor"

Bedir Yaşar; Türkiye’nin çay konusunda dünyada söz sahibi olabilecek bir durumdayken; üreticisine sahip çıkmayan doğru bir tarımsal strateji geliştirmeyen ve en önemli kamu kurumlarından biri olan ÇAYKUR’u sürekli zarar eden kurum noktasına getiren politikalar ile çay sektörünün iflasa sürüklendiğini belirtti. Bedri Yaşar hiç değilse çayda ithalatçı konuma düşürülmemiz gerektiğini vurguladı.

"Çay bahçelerini ıslah projelerinin kendine hayrı yok"

2015 yılında ÇAYKUR’un başlattığı çay bahçeleri ıslah programına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bedri Yaşar; ıslah çalışmalarının verimli gitmediğini, bu kadar borcu olan kurumun çay bahçelerini de yenileyecek gücü olmadığını söyledi.

Flash53 AdminFlash53 Admin