Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 15-06-2021 11:13   Güncelleme : 15-06-2021 12:08

Karadenizli teknelerini, kayıklarını dağlara taşımaya başladı

Rize’nin İkizdere İlçesi Çağrankaya Yaylasında oluşan bulut denizi görenleri kendisine hayran bırakıyor. Çağrankaya yaylası Rize'de fotoğraf çekilecek yerler arasına girdi.

Karadenizli teknelerini, kayıklarını dağlara taşımaya başladı

Doğa harikası Karadeniz’in yeryüzü cenneti olarak tabir edilen Rize ilinde yaylalar yaz mevsiminin başlamasıyla göç almaya başladı. Yaylacılar hayvanlarını yaylalara çıkartırken aynı zamanda pandemi nedeniyle sıkılan turistler de kendisini doğaya bırakmaya başladı. Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı 2360 rakımda bulunan Çağrankaya yaylası da görselliği ile görenleri büyüleyen yaylalardan bir tanesi oldu. Henüz adı çok fazla duyulmasa da keşfeden turistlerin vazgeçilmez mekanı olan Çağrankaya yaylasına İkizdere belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl salıncak yapılmıştı, bu yıl ise kayık yerleştirildi.

"Hamsi kavağa çıkmaz ama biz kayığı dağa çıkardık"
Yaptıkları çalışma ile ilgili bilgi veren İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz, Rize sahilinden aldıkları kayığı 2 bin 360 metre yüksekliğe çıkardıklarını söyledi. Karagöz “Bir hoşluk olsun istedik. Yaylarımız çekim merkezi olsun, insanlarımız gelsin güzel fotoğraflar çeksinler, yerel halk için de kullanabileceği bir alan olsun istedik. Rize’den 7 metrelik bir kayığı aldık. Hamsi kavağa çıkmaz ama biz kayığı dağa çıkardık. Bayrak direği koyacağız, ağlar koyacağız, yelken koyacağız insanlar gelecek burada fotoğraf çekilecekler. Çok güzel bir gün batımı ve bulut denizi oluşuyor burada. Rize’ye doğru, denize doğru bir hoşluk olsun istedik” ifadelerini kullandı.

“Karadeniz fıkrasını biz gerçeğe çevirdik”
Sanayiye elverişli olmayan İkizdere ilçesinin turizm ile gelişebileceğini ve doğasına insanların ihtiyacı olduğunu dile getiren Karagöz “Karadeniz fıkrasını biz gerçeğe çevirdik. Bu tamamen ücretsiz vatandaşlarımızın hizmetinde olacak. Kendimiz gelip bakımını yaparız. Gelecek insanlar keyifle fotoğraf çekilecekler. Geçen yıl bir salıncak yaptık. Burası bir seyir tepesi. Sanayiye elverişli bir coğrafyamız yok, o yüzden turizmle gelişeceğiz. Biz hep söylüyoruz İkizdere’nin gelişmeye ihtiyacı var ama insanların da İkizdere’nin doğasına ihtiyacı var” dedi.