Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-10-2020 21:49   Güncelleme : 02-10-2020 21:54

Lipton İşçileri Greve Gidiyor!

Lipton'un Ardeşen, Fındıklı ve Arhavi Çay Fabrikalarında çalışan işçiler greve girme kararı aldı.

Lipton İşçileri Greve Gidiyor!

Tekgıda-İş Sendikası ile Ünilever Lipton Çay Fabrikaları arasında gerçekleştirilen 17. Dönem toplu sözleşme sürecinde bir anlaşma sağlanamayınca Lipton'un Ardeşen, Fındıklı ve Arhavi Çay Fabrikalarında çalışan işçiler greve girme kararı aldı.

Saçma Sapan Rakamlar
Tekgıda-İş Sendikası lipton Şube başkanı Mustafa Yüksel yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada, "söz konusu müzakere toplantılarında Ünilever yetkililerinin yüzde 10,58'lik bir saçma sapan bir teklifte bulundular.

İşçiler 4 ay çalışıp 8 ay boş kalıyor 4 aylık maaşın 12 aya yayıldığında ortaya asgari ücretin de altında kalan bir para çıkıyor ve bu para ile ailelerini geçindirmesi mümkün değil.

Emek hırsızları

Bunlar açık bir şekilde emek hırsızlığı yapıyorlar. Biz Lipton çalışanları bu hastalık döneminde, fabrikalarda ve sahada çalışan arkadaşlarımız eksik kadrolarla bu kazandığı paranın yarısını istemedik sadece alnımızdan dökülen terin karşılığını istedik.  Bu durum adaletli değil adil değil. 

Bize yalan söylediler

Yine Lipton fabrikalarımızda çalışmakta olup kronik hastalığa yakalanmış arkadaşlarımız var, işe çağrılmadılar. Tek suçları kronik hastalığa yakalanmaları. Bu kronik olan kardeşlerimiz maddi anlamda çok büyük sıkıntılar çekmekte ve başka bir yerde de çalışamamaktadırlar. Ünilever şirket yetkilileri şöyle demiştir bizlere, "biz bu kronik hastaların maaşlarını ödeyeceğiz" deyip bizlere yalan söylediler."

6 Ekim 2020 Günü Saat 08:00'da
Mustafa Yüksel , Emeklerinin karşılığının bu rakamlar olmadığı ifade edilen açıklamada, sendikal hakların kullanılarak Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı ve yönetim kararı ile 6 Ekim 2020 günü sabah 08.00'da greve çıkma kararının alındığı belirtildi. 

Alınan bu kararın ardından şirket içerisinden çalışanlara baskı yapılarak grev oylamasına zorlandığı aktarılan açıklamada şirket yetkililerin yasa gereği suç işlediği ve çalışanları bölmeye çalıştıkları dile getirildi. 

Üretimden gelen gücümüzü kullanacağız
Başkan Yüksel ; "Her ne olursa olsun Lipton çalışanlarının birlik ve beraberliğini bozmaya kalkanlara müsaade edilmeyeceğiz. Birlik beraberlik içerisinde çıkıp grevimizi yapacağız. Emeğimizin karşılığını alana kadar fabrikaların önünde bekleyeceğiz ve fabrikanın hiç ürünün çıkmasında izin vermeyeceğiz" dedi.