Marul tarlada 2 lira tezgahta en az 10 lira

Uzun zamandır zamlarla birlikte tartışmalara konu olan salataların vazgeçilmezi marul tarlada üreticiden 2 liraya alınırken pazar ve marketlerde 10 liradan başlayarak yükselen fiyatlarda satılıyor.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-05-2022 21:11
Marul tarlada 2 lira tezgahta en az 10 lira

Bursa'da tarlalarda marul hasadı başlayan salataların vazgeçilmezi marul, tarlada üreticiden 2 liraya alınırken pazar ve marketlerde 10 liradan başlayarak kontrolsüz bir şekilde yükselen fiyatlarda tüketicilere satılıyor.

Bursa ovasında yetişen ve her biri 1,5 kilo ağırlıkta olan marulları üreticiler tanesini 2 liradan satıyor. İriliğiyle ön plana çıkan marullar ise pazar ve marketlerde tanesi 10 liradan satılıyor. Tarlada uygun fiyata satılan marul 10 kilometre ötede market ve pazarda 3 ila 5 katı fiyatla satılıyor. Üreticiler ise bir sezon boyunca yetiştirdikleri ürünleri uygun fiyata satmalarına rağmen büyük farklarla tezgahlarda satıldığını öğrenince tepki gösteriyor.

Marul hasadının 15 gün önce başladığı ifade eden Dudaklı köylü üreticiler, "Tarlada marulu biz 2 ila 3 liradan satıyoruz. Ama bizden alınan marul tezgahta 10 ila 12 liradan satılmakta, uygun fiyata marul almak isteyen tüketiciler gelsin tarladan alsın, tarlada ürün uygun fiyata mevcut" dedi.

AdminAdmin

YORUMLAR