Yaşam
Giriş Tarihi : 16-10-2020 14:04   Güncelleme : 16-10-2020 14:04

Müfit Akman'dan 16 Ekim Dünya Gıda Günü Mesajı!

Rize Ziraatçılar Derneği Başkanı Müfit Akman, 16 Ekim dünya gıda günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Müfit Akman'dan 16 Ekim Dünya Gıda Günü Mesajı!

Rize Ziraatçılar Derneği Başkanı Müfit Akman, 16 Ekim dünya gıda günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Akman yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi;

“Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 16 Ekim 1945 kuruluşu Dünya Gıda Günü olarak kutlanmaktadır. FAO’nun kuruluşunun 75. yıldönümünün kutlanacağı 2020 yılı Dünya Gıda Günü teması, “Büyütelim, Besleyelim; Hep Birlikte Sürdürelim” olarak belirlenmiştir. Dünya Gıda Günü'nde Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde açlık, gıda üretimi, tüketimi ve israfın önlenmesi, sürdürülebilirlik gibi konular incelenir.

2020 yılı Dünya Gıda Günü, Covid-19 pandemisi nedeniyle FAO, kamu, özel sektör, sivil toplum örgütleri olmak üzere tüm paydaşlarla birlikte COVID-19 salgınının gıda güvenliği ve tarımsal geçim kaynaklarına yönelik oluşturduğu tehditlerle mücadele etmek ve özellikle bu tehditlerden en çok etkilenen kesimlerin yeniden ayakları üzerinde durmalarını sağlamak için küresel iş birliği ve dayanışma çağrısı yapılmaktadır.

Beslenme ve gıda üretimi , üretilen gıdanın tüketicilere ulaştırılması Dünyada ve ülkemizde yaşanan Covid -19 salgın döneminde bir kez daha ortaya çıkmıştır. Tarım yaşamanın, bir parçası üretim girdi maliyetlerinin düşürülmesi, çiftçilerin üretmesinin devamlılığı tarımın sürdürülebilirliği ve Dünya nüfusunun beslenmesi için tarımsal üretim vazgeçilmez ve geleceğimizdir. Covid-19 salgını ile birlikte tüm ülkelerde sağlık ve tarım sektörünün ne kadar önemli olduğu görülmüştür.

Dünya nüfusunun yaklaşık 7,8 milyar olduğu düşünüldüğünde ; Dünyada üretilen gıda maddeleri artan nüfusa yeterli olmamaktadır. "BM 2020 Dünya Gıda Güvenliği" Yapılan araştırmalara göre dünyada yaklaşık 690 milyona yakın insanın yetersiz beslendiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca Kovid-19'un küresel gıda sistemlerinde hassaslığı ve yetersizliği arttırdığı belirtilen raporda, "BM çalışmaları doğrultusunda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi dolayısıyla 2020 sonunda 130 milyondan fazla insanın kronik açlığa girebileceği" uyarısı uzmanlar tarafından yapılmaktadır.

Gıda üretiminin az olduğu yoksul ülkelerde açlık ve yetersiz beslenme sorunu giderek artmaktadır.Açlık ve yetersiz beslenme dünyadaki tüm ülkelerin ortak sorunudur. Tüm ülkeler birlikte mücadele etmelidir. Bu soruna dikkati çekmek, çözüm yolları bulmak amacı ile her yıl Birleşmiş Milletlere üye tüm ülkelerde toplantılar düzenlenmekte, gıda yetersizliğine ve güvenli gıda üretimine çözüm aranmaktadır.

Yetersiz ve dengesiz beslenme sorunlarının nedenleri, besin üretim ve dağılımının yetersizliği, bilgisizlik, hızlı nüfus artışı, ekonomik güçsüzlük ve çevre sağlığının bozulmasıdır. Sadece bu sayı bile dünyamızın en büyük ve en önemli sorununun açlık olduğunu gösteriyor. Dünyanın bir çok yerinde insanlar, açlıktan ölmekte, iyi beslenemedikleri için hasta olmaktadırlar. Ülkemizde günde 5 milyon Ekmek israf edilirken, yaklaşık yıllık 19 milyon ton gıda israf edilmektedir. Gıda tüketiminde israfın önüne geçilmez ise bir çok insanımız gelecekte yetersiz beslenme ile karşı karşıya kalacaktır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) desteği ile 2020 yılında Dünyada kapsamlı ve uzun soluklu "Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık" projesi; Ülkemizde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gıda kayıp ve israfı ile mücadelede toplumsal bilinci artırmak amacıyla yürütülmektedir.. Pandemi sürecinde dünya çapında gıda arz zincirinin ve gıda arz güvenliğinin öneminin çok daha iyi anlaşıldığı bu süreçte bu projenin önemi daha da arttığı görülmektedir.

TÜRKİYE ZİRAATÇILAR DERNEĞİ AGRICULTURERS ASSOCATION OF TURKEY RİZE ŞUBESİ Cumhuriyet Cad. Belediye 5. Blok Kat:2 No 54 RİZE Tel – Faks : 0464 214 29 12

 

Ülkemizde özellikle büyük kentlerimizde yapılan bir araştırma sonucuna göre besin maddelerinin onda biri çöplüklere atılmaktadır. Atılan besin maddelerinin başında genelde tahıl ürünleri gelmektedir. Bu savurganlığın önlenmesi için üstümüze düşen görevleri yapmalı, savurganlığın her türüne de karşı çıkmalıyız. Besin maddelerini tüketirken tasarruf yapmayı bilmeli ,okullarda bu yönde eğitimler arttırılmalı, dengeli ve düzenli beslenmeliyiz. Savurganlığa karşı çıkmalı ; her harcamada, Dünyada açlıktan ölen, yardıma muhtaç insanların olduğunu unutulmamalıdır. Tarımsal üretim arttırılmaz, İsraf önlenmezse gelecekte dünyada milyonlarca insan açlıkla karşı karşıya kalabilir.

Dünya nüfusundaki hızlı artıştan dolayı düzenli beslenebilmek yeterli değildir. İnsan sağlığına uygun Gıda üretimine ve dengeli dağıtımına dünyadaki ülkeler daha çok önem vermelidir. Dünyada yaklaşık 2 milyar insan yanlış beslenme nedeniyle obezite veya aşırı kiloludur.

Ülkemizin gelecekte beslenme ve gıda sorunu yaşamaması için; dünyada yaşanan iklim değişikliği, tarımsal alanlarındaki azalma ve üretimde azalma önemsenmeli , tarıma yatırımlar arttırılmalı, güvenli gıda üretimi ve tarımda dışa bağımlılığın önüne geçilmeli, ülkemiz tarımı ve çiftçimiz desteklenmeli, Tarımsal üretimde desteklemelerde; Üretim, verimlilik, kalite ve sürdürülebilirlik ön planda olmalıdır. Gelecekte dünyada en önemli unsurlar Gıda üretimi-Tarım, Su ve Enerji olacaktır. Ülkemizde tarımsal üretimde, Çay tarımı ve fındık üretiminde üreticinin geleceği için; kalite, verimlilik ve sürdürülebilirliği sağlamak zorundayız. Gelirimiz ne olursa olsun gıda harcaması ve tüketiminde tasarruf edilmeli, israf önlenmelidir. Geleceğimiz için “Büyütelim, Besleyelim; Hep Birlikte Sürdürelim” Yerli gıda ürünlerinin üretimine ve tüketimine önem verilmelidir”