Asayiş
Giriş Tarihi : 06-11-2020 09:26   Güncelleme : 06-11-2020 09:35

Murat Yazıcı'dan Rize İçin Korkutan Açıklama!

Rize İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Murat Yazıcı, Rize’de kentsel dönüşümün söz konusu olduğu binalara dikkat çekerek "İzmir’deki alüvyon zemin ile buradaki alüvyon zemin hemen hemen aynı" dedi.

Murat Yazıcı'dan Rize İçin Korkutan Açıklama!

İzmir’de geçtiğimiz Cuma günü meydana gelen depremde yıkılan ve 114 kişinin ölümüne sebep olan binaların ardından Rize’de ki korozyondan ötürü yan yatan ‘Pisa kuleleri’ ve yine dolgu alanında olduğu için deniz suyundan kaynaklı korozyon nedeniyle sağlamlığını yitiren Deniz sitesi akıllarda soru işareti bıraktı.

İzmir’de deprem sonrası binaların yıkılmasında en büyük etkenlerden biri olan alüvyon zeminin Rize’de de söz konusu olduğunu dile getiren İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Murat Yazıcı “Rize’de ki Pisa kulesi denilen binaların altıda alüvyon zemindir. Orası yukarıdaki heyelan toprağı ve Askaroz deresinin taşmasıyla veya bitkisel toprağın oraya yığılmasıyla bir alan oluştu. Zamanla deniz bunun üzerinde bir çakıl, kumsal tabaksı oluşturdu. İşte dereden gelmiş, heyelandan gelmiş alüvyon takası bunun altında sıkışmış kalmış durumda. Bunun üzerine deniz zamanla bir daha katman oluşturduğu zaman orada inşaat yapanlar ‘Burası deniz yatağıdır, altta taş bir zemin var, bu çakıllı zemin üzerine biz bina yapabiliriz’ diye düşündüler. Halbuki İzmir’de ki alüvyon zemin ile burada ki alüvyon zemin hemen hemen aynı” dedi.

‘Toprak yapısı 5 metrede değişir’
1 dönümlük arazilerde yapılan 3 sondajın doğru bir uygulama olmadığını ve toprak yapısının 5 metrede bir değiştiğini dile getiren Yazıcı “Bu jeolojik raporların önemini burada anlıyoruz. 1 dönüm arazide 3 tane sondaj yapılıyor. Temel zemin dersinde her hoca ‘Her 5 metrede bir toprak yapısı değişir’ diye anlatır. Peki her 5 metrede bir zemin yapısı değişiyorsa biz 3 sondajla 1 dönümlük yerde toprağın altında ki mevcut alanı nasıl yorumluyoruz veya rapor haline getiriyoruz? Demek ki sondaj sayılarını biraz daha arttırmak gerekiyor. Bilhassa binanın oturacağı alandaki sondajı daha değişik ve detaylı yaparak bir zemin mantığı oluşturmak lazım. O zemin mantığı da binanın kurulmasından, yukarıdaki kolon yapısına kadar sistemi bize verecektir” ifadelerini kullandı.
 

‘Yapı stokumuzun çoğu 70’li yıllardan kalma’
17 Ağustos 1999 Gölcük depreminin ardından çıkartılan yasalar ile binaların daha kaliteli yapıldığının ancak Rize’de ki birçok binanın 1999 yılından çok önce yapıldığının altını çizen Yazıcı “1999’dan sonra yapılan binalarda biraz daha ciddiyet, biraz daha denetim, birazcık daha yapı denetim sistemi ile birlikte bir sistem oturtmaya başladık. Farkındaysanız İzmir’de de 1 mahallede 7-8 bina çöktü ama yeni olanların birçoğu az hasar veya ufak tefek etkilerle kurtarmış durumda. Rize’ye indirgediğimiz zaman deprem riski var. Pazar’da 2, Ardeşen’de 2 ve 3 olan yerler var, Rize Merkez’de 3. Derecede deprem bölgesi. Yani Riskli bölge içerisindeyiz. Belki burada 6-7 şiddetinde deprem olmaz ama olacak depreminde binalar üzerinde etkisini bize, etkin yer ivmesi denen depremle bina ilişkisini sağlayan ivme değerini kullanıyoruz. Bu ivme değeri İzmir’de biraz düşüktü Rize’de birazcık daha yüksek olması binalarımızın çökmeyeceği anlamına gelmiyor. Yapı stokumuzun çoğu 70’li yıllardan kalma, elle dökülmüş, uygun mühendislik hesaplarıyla yapılmamış binalar. İzmir’deki vatandaşların halini gördüğümüz zaman ‘Acaba biz hangi binada oturuyoruz’ diye sorgulamamız lazım” dedi.

‘Kendi kendine yıkılacak duruma geleceklerini seyredeceğiz’
Rize’de kentsel dönüşümün gerçekleşeceği alanlarda ki binaların 5-6 yıl içerisinde yıkılmaması halinde kendiliğinden yıkılacak duruma geleceğini dile getiren Yazıcı “Elbette ki ekonomik zorluklar var. Elbette ki şu an yaptığımızda aynı paraya yerine koyamayız. Ama hiçbir şey insan hayatından önemli değil. Daha 3-5 ay önce Rize’de 1 bina boşaltıldı. Durup dururken kendiliğinden ses çıkardı, yıkılacağım dedi. Kendi kendine yıkılan binalar görürseniz şaşmayın derken kastımız buydu. Elle döküm tekniği ile dökülmüş, mühendislik kurallarına göre yapılmamış. Şuanda Rize’de kentsel dönüşümün gerçekleşeceği binalar 5-6 yıl daha beklerse kendi kendine yıkılacak duruma geleceklerini seyredeceğiz” şeklinde konuştu.
 (HFD-ÖS-Y)