Sağlık
Giriş Tarihi : 23-09-2020 14:43   Güncelleme : 23-09-2020 14:48

Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nasır, genellikle bulunduğu bölgenin altındaki yumuşak dokuya yapılan baskı nedeniyle meydana gelir. Bölgede nasıra neden olan basınç, sertleşen dokuyu iter. Bu da, yumuşak dokuya iletilir ve rahatsızlığa ya da iğne batma hissine neden olur. Uzman doktorlar bu rahatsızlığı ya da bazen meydana gelebilen ağrıyı gidermek için nasır tedavisi uygulamayı uygun görebilir. 


Nasır Nedir?
Nasır, baskı ya da sürtünme nedeniyle ayakta sert cilt bölgelerinin gelişmesidir. Cilt, bir yaralanma ya da basınç nedeniyle kendini korumaya çalıştığı için nasır meydana gelir. 

Tehlikeli bir durum değildir, ancak acıya ve iğne batma hissine neden olabilir. Genellikle, gün içerisinde çok fazla ayakta duran, ayakları normalden daha fazla terleyen ya da çok sıkı ayakkabılar giyen kişilerde meydana gelir. Ayrıca, yapılan araştırmalarda, nasırın kadınları erkeklerden daha fazla etkilediği görülmüştür. 
⦁    Genellikle sert bir dokusu vardır. 
⦁    Elinizle bastırdığınız zaman acı olabilir, ancak genellikle ağrılı değildir. 
⦁    Ayak tabanında, topuklarda, avuç içlerinde ve dizlerde gelişebilir. 
⦁    Ağrılı olduğu durumlarda ise tıbbi müdahale gerekli olabilir. 
⦁    Ayakkabı ve yaşam tarzı değişiklikleri, nasırın önlenmesinde yardımcı olabilir. 

Nasır Tedavi Edilir Mi?
Rahatsızlık verici his, bölgedeki sertleşmiş doku kütlesinin ayağın yumuşak alt kısmında olmasından dolayı, bir nasır tedavisinin en iyi yolu onu çıkarmaktır. Tedavide, sertleşmiş doku kütlesi çıkarılırken, sağlıklı dokuya mümkün olduğunca az zarar verilir. 

Nasır Tedavisi Ne Zaman Başarılı Olur?
Başarılı bir nasır tedavisi için en önemli faktörlerden biri, ilk etapta altta yatan nedeni belirlemektir. Nasır tekrarlamadan önce, basıncın ya da sürtünmenin nedenini ortadan kaldırmak önemlidir. 
Nasır, bölgedeki sürtünme ya da baskıdan kaynaklandığından, altta yatan neden ortadan kaldırılmadığında, tedaviden elde edilen herhangi bir faydanın anlamı olmayacak ve nasır tekrarlayacaktır.
Nasır, ilk etapta yalnızca alttaki dokuyu basınç ya da sürtünmeden korumak için oluşur. Bu nedenle, doktorunuz bu koruyucu tabakayı çıkarırsa ve aynı zamanda altta yatan nedeni de ortadan kaldırmazsa; alttaki yumuşak doku, doğrudan basınç ya da sürtünmenin zararlı etkilerine maruz kalacaktır. 

Nasıl Tedavisi Nasıl Yapılır?
Nasır, yukarıda da belirttiğimiz gibi yumuşak deri bölgesine sürekli uygulanan baskı ya da sürtünme nedeniyle oluşan kalınlaşmış bir ölü deri tabakasıdır. Basınç, ayağa tam oturmayan bir ayakkabı gibi nedenlere bağlı olarak oluşur. 

Nasırı oluşturan ölü deri katmanı renksizdir. Uzman bir doktor, nasırı bir neşter kullanarak çok ince dilimler halinde çıkararak alttaki sağlıklı dokunun zarar görmemesini sağlayarak tamamen çıkarabilir.


Bu, kulağa acı verici gibi gelse de, sağlıklı dokuya müdahale edilmediği sürece acı verici değildir. Bu nedenle, bir doktor müdahalesi gereklidir. Nasırın alınmasının acı verici olmamasının nedeni, onu oluşturan kalınlaşmış ölü deri tabakasının sinir hücrelerinin olmamasıdır. Bu nedenle, bir doktor tarafından dikkatlice tıraşlandığında, tıpkı tırnak ya da saç kesmek gibi olacaktır. Doktorunuz, sadece ölü deriyi çıkaracağından, hiçbir şekilde kanama ya da enfeksiyon riski olmamalıdır. 

Genellikle, nasır tedavisi için tek bir tedavi gereklidir. Bölgenin sağlıklı bir şekilde iyileştiğinden ve tekrarlama belirtisi göstermediğinden emin olmak için, genellikle 6-8 hafta sonra kontrol edilir. Nadiren, bir nasır tamamen temizlenmemiş olabilir ve birden fazla tedavi gerekebilir. Ayrıca, altta yatan neden giderilmediyse, bu kontrol sırasında nasırın geri geldiğine dair belirtiler olabilir ve ek tedaviler gerekebilir. 

Sert Nasırların Tedavisi
Sertleşmiş bir nasır, derin bir sert merkeze sahip olduğundan, nasırlı bölge çıkarıldıktan sonra, merkezinin kesilmesi gerekir. Bu işleme enükleasyon adı verilmektedir. 
Nasırın merkezinin çıkarılması, ayak dokusunda bir çukur ya da delik bırakacaktır. Burası, zamanla iyileşerek vücut tarafından sağlıklı doku ile doldurulur. Bununla birlikte, iyileşme sürecinde bu boşluk, genellikle daha fazla nasır oluşumunu engelleyen bir jel ile doldurulmaktadır. 
Sonuç olarak… 
Bir nasır, genellikle ağrısızdır ve bir tıbbi tedavi gerektirmez. Acılı ve ağrılı olduğu durumlarda, altta yatan neden de tedavi edilerek bir uzman tarafından yeterli şekilde yönetilebilir ve kişi, nasırı tamamen ortadan kaldırma şansına sahip olabilir.