Spor
Giriş Tarihi : 25-03-2021 20:50   Güncelleme : 25-03-2021 20:50

PFDK Terim'e 'Hafifletici bir neden' Buldu

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ve yardımcı antrenörü Ümit Davala’ya 2 maç men cezası verirken Rizespor Başkanı Hasan Kartal’a 150 Bin TL, Sportif direktörü Yılmaz Bal’a ise ihtar cezası verdi.

PFDK Terim'e 'Hafifletici bir neden' Buldu

PFDK kararları açıklandı.  Geçtiğimiz hafta güzel bir futbol ile Galatasaray’ı kendi sahasında yıkan Çaykur Rizespor’un kulüp başkanı Hasan Kartal’ın karşılaşmanın sonunda yayıncı kuruluş haricinde röportaj verilmesinden dolayı Çaykur Rizespor Kulübüne PFDK tarafından 150 bin TL ceza verildi. Ceza kararında ise “Çaykur Rizespor’un, 19.03.2021 tarihinde oynanan Galatasaray-Çaykur Rizespor Süper Lig müsabakasında, 1. güvenlik bariyeri dahilinde yayıncı kuruluş haricinde röportaj verilmesinden dolayı Süper Lig ve TFF 1. Lig Yayın Talimatının 8/13. maddesi uyarınca 150 bin TL para cezası ile cezalandırılmasına” ifadelerine yer verildi.

Aynı maçta Galatasaray yedek kulübesi ile tartışma yaşayan Yılmaz Bal maçın ardından konunun ‘karşılıklı konuşularak tatlıya bağlanması’ maksadıyla Fatih Terim’in yardımcılarından Levent Şahin tarafından soyunma odasına davet edildi. Karşılıklı konuşmanın ardından ise sorun çözülerek tatlıya bağlandı. Yılmaz Bal’ın davet üzerine Galatasaray soyunma odasına girmesi nedeniyle ise Bal’a ihtar cezası verildi. PFDK’dan yapılan açıklamada “Çaykur Rizespor antrenörü Yılmaz Bal’ın, akredite edilmediği soyunma odasına girmesinden dolayı talimatlara aykırılık nedeniyle ihtar cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir." İfadeleri yer aldı.

Öte yandan aynı maçta Galatasaray’ın yardımcı antrenörlerinden Ümit Davala ise Çaykur Rizesporlu oyuncuya hakaret ettiği gerekçesi ile 2 maç men cezası ile cezalandırıldı. Aynı maddelerden ceza alan Fatih Terim’in ise neden ceza aldığı açıklanmayarak sadece 2 maç ceza verildi. Fatih Terim’in saha içerisinde ki agresifliğinin PFDK tarafından üstünün örtüldüğünü düşündüren açıklamada ayrıca Terim’in ilk etapta 3 maç ile cezalandırıldığı, henüz ne olduğu çözülemeyen bir sebep olan ‘Olayın oluş şeklinden dolayı’ cezasının 2 maça düşürüldüğü ifadeleri de yer aldı. 

PFDK’nın ceza açıklaması şu şekilde oldu;
“Galatasaray teknik sorumlusu Fatih Terim’in, 19.03.2021 tarihinde oynanan Galatasaray - Çaykur Rizespor Süper Lig müsabakasında, FDT’nin 41/1-c ve 35/4. maddeleri uyarınca 3 resmi müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı ve 19 bin 500 TL para cezası ile cezalandırılmasına, olayın oluş şekli dikkate alınarak FDT’nin 12. Maddesinin uygulanması suretiyle neticeten 2 resmi müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı ve 13 bin TL para cezası ile cezalandırılmasına,

Aynı müsabakada Galatasaray antrenörü Ümit Davala’nın, rakip takım mensubuna yönelik hakareti nedeniyle FDT’nin 41/1-c ve 35/4. maddeleri uyarınca 3 resmi müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı ve 19 bin 500 TL para cezası ile cezalandırılmasına, olayın oluş şekli dikkate alınarak FDT’nin 12. Maddesinin uygulanması suretiyle neticeten 2 resmi müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı ve 13 bin TL para cezası ile cezalandırılmasına,”