Asayiş
Giriş Tarihi : 06-08-2020 17:39

Rize'de Paylaşılan Sahte Belge Hakkında Soruşturma Başlatıldı!

Rize'de Paylaşılan Sahte Belge Hakkında Soruşturma Başlatıldı!

Rize’de üzerinde İl Pandemi Kurulu yazan ve altında Rize Valisi Kemal Çeber olmak üzere Rize İl Pandemi Kurulu'nunun imzası olan bir belge yayınlandı. Sahte olduğu öğrenilen belgenin içerisinde ise "Tiyatro, Sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan-düğün salonu, çalgılı müzikli lokanta kafe, birane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk alanları, çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, spa ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine 15 Ekim 2020 saat 24:00 itibariyle durdurulmasına oy birliği ile karar verilmiştir' ifadelerinin yer aldı.

 

Belge hakkında soruşturma başlatıldı
Sosyal medyada paylaşılmaya başlanan bir bu belge bir anda binlere ulaşınca paniğe neden olan belgenin ise montaj ile yapıldığı ve gerçeklik payının olmadığı ortaya çıktı. Sosyal medyada hızla yayılan ve büyük bir bilgi kirliliğine neden olan ve Rize Valisi Kemal Çeber Başta olmak üzere İl Pandemi Kurulu’ndan 8 kişinin daha imzasının taklit edildiği belge hakkında İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından ‘Evrakta sahtecilik’ vaşta olmak üzere çeşitli nedenlerden soruşturma başlatıldı. 

 

İmzası olan 2 kişi izinli olduğu için toplantıya katılamadı
Öte yandan bugünün tarihi ile paylaşılan belgede imzası olan Rize İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Bebek’in izinde olduğu ve bu nedenle bugün toplanan Pandemi Kurulu’nda olmadığı öğrenildi.