Sağlık
Giriş Tarihi : 11-01-2022 18:38   Güncelleme : 11-01-2022 18:38

Rize İl Sağlık Müdürlüğünden 'Omicron' uyarısı

Rize İl Sağlık Müdürlüğü, kent genelinde 'omicron' varyantı kaynaklı vaka sayılarında ciddi bir artış yaşandığını açıkladı.

Rize İl Sağlık Müdürlüğünden 'Omicron' uyarısı

Haber: Ali Maşalacı

Rize İl Sağlık Müdürlüğünün yaptığı açıklamada,

"İlimizde özellikle son günlerde vaka sayılarında omicron varyantının da etkisiyle hızlı bir artış sürecine girilmiştir. İçinde bulunduğumuz mevsim gereği hava şartları ve yeni varyantın çok daha hızlı bulaşma özellikleri göz önüne alındığında bugünlerde her zamankinden çok daha fazla tedbirli olmak zorundayız. Toplu taşıma araçlarında, kalabalık ve kapalı ortamlardaki her türlü birliktelikte artık mümkün mertebe çift maske kullanımına dikkat edelim. İki yıla yakın süredir hepimizin çok iyi bildiği mesafe, temizlik kuralları gibi diğer tüm tedbirleri de bugünlerde fazlasıyla uygulamak zorundayız. Kovid hastalığını ağır geçirip, bu yüzden hastanelerimizde yatarak tedavi olmak zorunda kalan hastalarımızın %90’ndan fazlası ya tamamen aşısız ya da aşılarını tamamlamayan eksik aşılı kimselerdir. Yine aynı şekilde aşılarını olmuş kişilere kovid hastalığı bulaşsa dahi hastalığı oldukça hafif geçirdikleri de net bir gerçektir. Bu sebeplerle tekraren ve önemle tüm vatandaşlarımızdan zaman kaybetmeksizin hiç aşı olmayanların aşı olmalarını, öncesinde aşı olup 3 ay üzerinden geçmiş kişilerin de hatırlatma dozlarını bir an evvel yaptırmaları gerekmektedir."

Pozitif ve temaslı vakalarda 7 günlük karantina süresi olduğu hatırlatılırken "Pozitif vakalarda ve bunların temaslılarında karantina süresi 7 gündür. Ayrıca son 3 ay içerisinde hatırlatma dozunu olmayan kişiler de önceden aşılarını olmuş olsalar dahi 7 günlük karantina süresine tabi tutulacaklardır." şekinde açıklandı.

Yerli aşının daha Rize'ye gelmediğini  ve gelir gelmez aşının vatandaşlara uygulanacağını belirten açıklama şu ifdalerle son buldu. "İlimiz genelinde aile hekimlikleri, toplum sağlığı merkezleri, hastanelerimiz ve sağlık müdürlüğümüzün giriş katında aşı uygulaması yapılmakta olup, vatandaşlarımız randevulu veya kolaylık olması adına randevusuz da aşılarını yaptırabilirler."