Kültür
Giriş Tarihi : 09-08-2020 11:31

Rize Karma Düşünce Derneği Açıldı!

Rize Karma Düşünce Derneği Açıldı!

Haber: Yasemın Özcelik

Açılış, yeni tip koronavirüs (covid-19) tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda konukların hazır bulunmasıyla başladı.


Gençlerin hazırladığı müzik dinlentisi ile başlayan  program,Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin'in açılış konuşması ile sözlerine, 1993 yılında Rize’de kurmuş oldukları Rize Üniversite Mezunları Derneği (RÜDER)’in çalışmalarından bahsederek başladı.

 
Başkan Metin, “Karma Düşünce Derneğinin sizlerle beraber oluşması çok özel bir durumdur.  Şuan akranlarınıza nazaran burada olmanız, Onun içindir ki  sizlerin de özel olduğu anlamı taşıyor. Bu dernek çatısı altında yapacağınız münazaralar İnşaallah Rize’yi Dünya ile Türkiye ile 2030’lara  50’lere entegrasyonunu düşünen fikirlere  projelere ev sahipliği yaparak bize de size de hedef olmuş olur. Karma Düşünce, bütün renklerin içerisinde bezendiği, bütün açılım ve farklı ideolojilere hoşgörü ile yaklaşabilen merkezinde insana şehrine hizmet edebilen bir anlayış. Böyle bir anlayışla ilgili bir sivil toplum platformu içerisinde bulunmaktan ve açılışına davet etmenizden dolayı çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Dernek Başkanı Mariye Arıcı, Kuruluş amaçlarını anlatan konuşmasını yaparak, derneklerinin bu şehre değer katacağını ve güzel işlerde bulunacağını ,lise çağındaki gençlerin bu şehirden üniversiteye giderken daha güçlü bir birey olarak gitmeleri için çalışacaklarını söyledi.


Liseli gençlerin hazırladığı münazara, konusu ve sunumuyla beğeni topladı.


Program, Mavi Yeşil Kültür Sanat Edebiyat Dergisi Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk’ün  ’Şehir ve Kültür’ adlı konuşmasının ardından münazara ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdirildi.