Sağlık
Giriş Tarihi : 07-09-2021 08:57   Güncelleme : 07-09-2021 09:05

Rize Valisi Kemal Çeber'den Covid-19 açıklaması

Açıklanan Covid-19 haftalık vaka haritası ile liderliği taşıyan Rize’de vatandaşlar sayıların artışından tedirgin olsa da Rize Valisi Kemal Çeber, yaz mevsiminin bitmesinin ardından tatilcilerin gitmesiyle bu sayıların hızla düşeceğini dile getirdi.

Rize Valisi Kemal Çeber'den Covid-19 açıklaması

Son yayınlanan korona virüs vaka haritasında ortalaması yüz binde 614 kişi ile vaka sayısında lider görünen Rize’de vatandaşlar tedbirlerini alsa da sayı son haftalarda hızla yükselirken, nüfusu 348 binlerde olan Rize’de haritada açıklanan bu ortalamaya göre haftada ortalama 2 bin 136  kişinin Covid-19’a yakalandığı hesabı da bir yandan vatandaşı tedirgin etti. Aşılama da ise yüzde 81’lerde olan Rize’nin Valisi Kemal Çeber ise yaz mevsiminin biterek tatilcilerin geri dönmesiyle korona virüs vaka sayılarında hızlı bir düşüş olacağını dile getirdi.

Rize’nin 348 bin olan nüfusunun yaz mevsiminde 2 katına çıkmasından kaynaklı bir ortalama yükselişi olduğunun altını çizen Rize Valisi Kemal Çeber “3-4 hafta önceden bizim ön gördüğümüz bir tabloydu. Yani bu tarihlerde bu sayıların olabileceğini düşünüyorduk. Rize’nin kendine özel kültürel, coğrafi, fiziki özellikleri var. Rize çok dar bir alan, çok dar bir alanda çok sıkışık yaşanan bir kent. Bulunduğumuz mevsimlerde Rize’nin en yoğun insan nüfusunun bir arada olduğu mevsimler. Rize’nin normal nüfusu 348 bindir. Ama bizim dışarıdan gelen hemşehrilerimiz, çay sezonu için gelen müstahsillerimiz, çay işçilerimiz, yarıcılarımız, birbirinden güzel Rize yaylalarına turizm amacıyla gelen konuklarımız nedeniyle yaklaşık 800 bin nüfusun son bir buçuk aydır bu dar coğrafyada yaşadığı bir dönemdi. Malumlarınız geçen sezonu bu sorunu, bu düzeyde yaşamadık. Çünkü tüm kontrol devletteydi. Şimdi devlet ile birlikte vatandaşta kontrol ediyor. İkisini bir arada yürütüyoruz, artı aşılarımız da var. Dolayısıyla bu noktada sanıyorum bazı davranış farklılıkları oldu” şeklinde konuştu.

‘Göre 2-3 hafta içerisinde hızlı bir düşüş ön görüyoruz’
Yapılan çalışmalara nazaran 2-3 hafta içerisinde Rize’de hızlı bir düşüş olmasını beklediklerini dile getiren Rize Valisi Kemal Çeber “Rize insani ilişkileri çok sıcak yaşayan bir memlekettir. Düğün, cenazeler, herkes maalesef iç içe. Hep özendiğimiz, gıpta ile anlattığımız Karadeniz insanının sıcak kanlılığı pandemi döneminde bize zorluklar yaşatıyor. Bunun gibi nedenlerle biz nüfusa oranla vaka sayısı en yoğun ildik. Arkadaşlarla yaptığımız değerlendirmeye göre 2-3 hafta içerisinde önce bir stabil olma ki onu yakaladık, stabil gidiyor vakalarımız, ondan sonra da hızlı bir düşüş ön görüyoruz inşallah” dedi.

Herkesin tedbirlerini aldıktan sonra sorunun ortadan kalkacağını düşündüğünü dile getiren Şeref Avcı isimli bir vatandaş “Kalabalıktan uzak durmak gerekiyor. Mesafeyi korumak gerekiyor. Ben aşılarımı oldum, kendimi korudum. Bir de insanların vücut direncini arttıran besinler kullanması gerekiyor” dedi.

İnsanların önceliğinin aşı olması gerektiğini savunan bir başka vatandaş Adnan Ali Yağcı ise “Her yer maskesiz gezenlerle, aşıya tepki gösterenlerle dolu. Ben 2. Doz aşımı da oldum. Aradaki mesafeyi korumak, hijyeni sağlamak gerekiyor. Her şeyden daha önemlisi öncelikle aşı olmak lazım artık bunun ilerisi yok” ifadelerini kullandı.