Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 05-02-2021 14:18   Güncelleme : 05-02-2021 14:18

Rize Valisi'nden Kovit-19 Açıklaması

Rize Valisi Kemal Çeber, taziye ve hasta ziyaretleri konusunda hassasiyetlerin artması gerektiğini dile getirerek “Çok vaka olaylarını taziye evlerinden ve hasta ziyaretlerinden alıyoruz” dedi.

Rize Valisi'nden Kovit-19 Açıklaması

Rize’de ki pandemi sürecini değerlendiren Rize Valisi Kemal Çeber, vaka sayılarındaki artışa hasta ziyaretleri ve taziyelerin sebep olduğunu, bu konuda ki hassasiyetin artması gerektiğini dile getirerek “Halen daha mücadele çok ciddi bir şekilde sürmek zorunda. Herkes sıkıldı ve bunaldı. Kafeteryalara ve restoranları oturmayı, yemek yemeyi özledik ama bunun başka bir yolu yok. Sosyal hareketlilik ne kadar çok artarsa pandemi ve salgının sayılarının yükselmesi anlamına geliyor. Daha dikkatli olmamız gerekiyor. Maske konusunda Rizeliler duyarlı. Yüzde 90 oranında bir sıkıntı yaşamıyoruz. Sosyal mesafeye daha önceki dönemlerde olduğu gibi dikkat ediyoruz. İnsanlarımızın duyarlılığı çok arttı. Temel risk olarak bizim gördüğümüz ve gözlemlediğimiz filasyon çalışmalarında ortaya çıkan mesele sosyal ilişkiler. Ev oturmaları, akraba ve komşu ziyaretleri. Düğünleri bir şekilde hallettik. İnsanlarımız cenazelerde acıları paylaşmayı ve taziye işlerine çok önem veriyor. Bu bizim güzel hasretimiz ama bu dönemde en çok vaka olaylarını taziye evlerinden ve hasta ziyaretlerinden alıyoruz. Bu konuda biraz daha hassas olmamız gerekiyor" dedi.

Aşı sayısı 12 bin 500'ü geçti

Öte yandan sağlık personeli ile başlayarak kademeli olarak devam eden aşı sayısının 12 bin 500 kişiyi geçtiğini sözlerine ekleyerek "Bu ciddi bir sayı. Hemen hemen nüfusumuzun yarısının testi yapıldı. Aşı konusunda da 12 bin 500 geçtik” şeklinde konuştu.