Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-05-2021 11:00   Güncelleme : 18-05-2021 02:04

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç'ten açıklanan çay taban fiyatına tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bu akşam yaş çay taban fiyatın 13 kuruşluk destekleme ile birlikte 4 lira olarak açıklanması çay üreticilerinin temsilcisi Rize Ziraat Odası'nın da tepkisine neden oldu.

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç'ten açıklanan çay taban fiyatına tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz yıl 3 lira 40 kuruş olan yaş çay taban fiyatının bu yıl 3 lira 87 kuruş olarak belirlendiğini, verilecek 13 kuruşluk destekleme ile çay taban fiyatının 4 lira olacağını açıkladı. Çayın başkenti Rize’de ise bu fiyat vatandaşların hoşuna gitmedi. 

Belirlenen zammın çay üreticisini memnun etmediğini dile getiren Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç’in destekleme fiyatı olan 13 kuruşun 6 yıldır hiç zam almadığının altını çizerek “Bu yıl 3 lira 87 kuruş yaş çay taban fiyatı, 13 kuruşluk da destekleme ile birlikte 4 TL fiyat belirledi. Geçen yıl toplamı 3 lira 40 kuruştu. 60 kuruşluk bir fark oldu. Geçen yılda en düşük tarım ürünlerine fiyat verilmesi nedeniyle çaya çok düşük fiyat verilmişti. Destekleme primi de 11 yılda 1 kuruş artmış. Yani 6 yıldır destekleme primine hiç zam gelmedi. İlk 5 yıl 12 kuruştu, sonra ki 6 yıl 13 kuruş oldu ve 11 yılda bir kez 1 kuruş zam almış oldu. Çay destekleme primleri çok düşük kaldı. Bizim Ziraat Odaları olarak talebimiz 4 lira 40 kuruşluk bir talebimiz vardı. Bu yıl bilhassa gübreyi esas aldığımızda çok büyük farklar var. Elbette ki Cumhurbaşkanımız fiyat açıkladı, boynumuz kıldan ince diyoruz ama 2 yıldır çay taban fiyatının düşük kaldığını söylemek istiyorum. İnşallah gelecek sene bunlar göz önünde bulundurulur. Destekleme primleri özellikle çok düşüktür. Buradan yüzde 67’si Rize’de olmak şartı ile 1 milyon insan ekmek yiyor. Üreticilerimin başka bir geçim kaynağı olmadığı gibi tek geçim kaynağı çaydır. Bunlar göz önünde bulundurulsaydı çok daha memnun olurduk” dedi.

Son yıllarda üreticinin dikkate alınmadığını öne süren Rize Ziraat odası başkanı Nevzat Paliç “Ülkemizin kalkınması için üreticiye daha fazla değer verilmesi gereklidir. Sadece sanayiciye ve işletmeciye değer vermekle mümkün olmaz. Üretici tarladan bir liraya sattığını marketten beş liraya yiyor. Kısacası ne üreten memnun ne tüketen memnun kalıyor. Üreticin elinden tutulmalı. İki yıldır özel sektörün talep ettiği fiyatlar kullanılıyor. Haliyle son yıllarda üretici de pek dikkate alınmıyor” ifadelerini kullandı.

Tarım bakanı Bekir Pakdemirli’nin henüz Rize Ziraat odasına ziyaret gerçekleştirmediğini belirten Nevzat Paliç “Ben Yirmi yılı aşkın ziraat odası başkanlığı yapıyorum. Bütün Tarım bakanlarımız bizi ziyaret ettiler. Fakat şu an ki Tarım bakanımız henüz bize bir ziyaret gerçekleştirmemiştir. Bizleri Ankara’ya çağıracaktı. Bir görüşme gerçekleştirecektir. Böyle bir talebimiz vardı fakat bu da gerçekleşmedi.” Sayın bakanımız Rize’ye geliyor haberimiz olmuyor. Biz üreticiler olarak bakanımız karşılamayacağız da kimi karşılayacağız? Tarım bakanı Rize’ye gelip Ziraat odasına uğramıyorsa, Ziraat odasının Rize’ye geldiğinden haberi yoksa onu da artık biz bilemiyoruz. Yetkililerimiz ve vatandaşlarımız karar versinler.  Biz Rize Ziraat odası olarak üreticimiz için elimizden geleni yapıyoruz. Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli’den de üreticiye destek vermesini talep ediyorum. Konuşmalarında çay sanayicisini memnun ettiklerini söylüyorlar, doğrudur. Fakat burada çay üreticisi mağdur durumdadır. Alınan karar çay sanayicilerini memnun etmiştir. Bakanımız katıldığı telekonferansta söyledi, bende dinledim. Çay sanayicisi menun dedi ama ben çay üreticisinin memnun olduğunu düşünmüyorum” şeklinde konuştu.