Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 19-10-2020 21:29   Güncelleme : 19-10-2020 21:39

Rize'de Apartman Sakinlerini Çıldırtan Kurnazlık!

Rize’de 2 apartman arasındaki projede çocuklar için oyun alanı olarak görülen kısımda yapılan makine apartman sakinlerini kızdırdı.

Rize'de Apartman Sakinlerini Çıldırtan Kurnazlık!

Merkez’e bağlı Gülbahar mahallesi 1 nolu okul sokak üzerinde bulunan İsmet Akmehmet apartmanı sakinleri, 2 apartmanın arasına yapılan ver yük asansörü olarak bilinen lift için Rize Belediyesi’ne şikayette bulundu.

Apartman sakinlerinin iddiasına göre daha önce sabit olarak yapılan makinenin daha sonra ayaklarına vurulan 2 tekerlek ile seyyar süsü verildiği dile getirildi. Yapılan tekerleklerin ise üzerine bağlandığı demirin yere sabit olması da apartman sakinlerinin iddialarını doğruluyor.

Aynı zamanda apartmanın arka tarafında yapılan soğuk hava deposundan da şikayetçi olan apartman sakinleri yüksek bir sese maruz kaldıklarını ifade ederek neye uğradıklarını şaşırdıklarını dile getirdi.

Apartman sakinleri adına Rize Belediyesi’ne şikayette bulunan NK Gayrimenkul ve Yönetim şirketinden yapılan açıklamada “Yönetim hizmetini üstlenmiş olduğumuz Gülbahar Mahallesi 550 Ada 52 Nolu Parselde bulunan, İsmet Akmehmet apartmanının, 3 bağımsız bölüm (dükkan/depo) sahipleri ve kiracısı tarafından apartmanın ortak alanı (otopark/çocuk parkı) işgal edilmektedir.  Dükkan sahiplerinin ve kiracısının ortak alana yük kamyonu yada tır sokup malzeme boşaltıp yüklemek için yapmış olduğu lift (yük asansörü) Kat Mülkiyeti Kanununa, Yönetim Planına ve Yapı Projesine aykırı olduğu için Rize Belediyesine şikayette bulunduk” denildi.

Kaçak değil seyyar olduğu söylendi
Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’in kaçak yapıyı yıkmak yerine görmezden geldiğinin iddia edildiği açıklamada “Rize Belediyesi İmar Müdürlüğü gerekli incelemeleri yaptıktan sonra dilekçemizi karar vermek üzere encümen toplantısına sevk etmiştir. Yüzde 100 haklı olmamıza, yapılan işgalin kanuna aykırı olmasına ve apartman sakinlerinin mağdur olmasına rağmen, Encümen Başkanı Rahmi Metin, Üyeler Abdulkadir Öksüz, Mehmet Cevdet Akmehmet, Nurten Hut, Yazı İşleri Müdürü Osman Bayraktar, Mali Hizmetler Müdürü Hülya Yanbay ve Fen İşleri Müdürü Naci Hacıosmanoğlu’nun almış olduğu karar sonucunda yapının kaçak olmadı ve seyyar olduğu tespit edilmiş yıkımına gerek duyulmamıştır. Fakat bu kararı alanlarda, bizlerde biliyoruz ki bu yapı (yük asansörü) seyyar değildir” denildi.

O tekerlek o yükü taşımaz!
Yük asansörü için takılan tekerleklerin asansörü taşıyamayacağını dile getiren şirket yönetimi “Seyyar görünmesi için formaliteden dört adet tekerlek takılmıştır. Bu tekerlekler hareketsiz olduğu gibi bu asansörü taşıyabilecek mukavemette değildirler. Seyyar olması imkansızdır. Biz bu alınan karara istinaden iş yeri sahipleri ve kiracısı hakkında, Rize belediyesi ve imar müdürlüğü hakkında gerekli tüm yasal başvuruları yapacağız” ifadelerini kullandı.