Asayiş
Giriş Tarihi : 30-11-2020 12:21   Güncelleme : 30-11-2020 23:50

Rize'de Baygın Hasta Sarhoş Sanılınca Müdahale İçin Geç Kalındı!

Rize’de kayalıklarda baygın bulunduğu için sarhoş sanılarak müdahale edilmeyen vatandaşın beyninin pıhtı attığı saatler sonra oğlunun ‘Alkol kullanmaz’ uyarısı üzerine ortaya çıktı.

Rize'de Baygın Hasta Sarhoş Sanılınca Müdahale İçin Geç Kalındı!

Olay Derepazarı ilçesi sahilinde meydana geldi. Evden balık tutmak için çıktığı öğrenilen 64 yaşındaki Kazım Metin’in, sahilde gezenler tarafından baygın halde yerde yattığı fark edildi. 112 Acil Servis ekiplerine haber verilmesinin üzerine ilk müdahaleyi gerçekleştiren sağlık ekipleri Metin’i Rize Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. Ailesinin iddiasına göre hastaneye kaldırılan Metin’in sarhoş olduğu düşünülerek müşahedeye alındı ve ayılması beklendi. Metin’in müşahedeye yattığı sırada sürekli telefonu çalınca diğer hastalar rahatsız olarak hemşireden telefona bakılmasını rica etti ve bunun üzerine gerçek ortaya çıktı. 

Babasının hastaneye kaldırıldığını duyan Adem Metin, hemen hastaneye gelrek durumu anlamaya çalıştı. Babasının sarhoş olduğu kendisine söylendiğinde tepki gösteren Adem Metin, 30 yılı aşkın süredir babasının alkol ve tütün ürünleri tüketmediğini söylediğinde ise olayın rengi değişti. 

“Ben gidene kadar hiçbir müdahale yapılmamıştı”
Babasına sarhoş olmadığı halde sarhoş muamelesi yapıldığını, baygınlığının alkole dayalı sızma olduğu zannedildiği için müdahale edilmediğini dile getiren Adem Metin “Babam 14.00 sularında evden balığa gidiyorum diyerek çıktı. O süreçte evde yemek hazırlanıyor, 15.00’dan sonra benim eşim sürekli babamı arıyor. Durmadan babamı arayınca bizde şüpheleniyoruz ‘Bir şey mi oldu’ diye. Orada görenler ambulansı aradı ‘Burada bir sarhoş adam düşmüş’ diye. Ambulans gelince babamı oradan alıyorlar. Tahminimce saat 16.00 sularında hastaneye giriş yapıyor. Giriş yaptığında bakıyorlar direk sarhoş diye müşahedeye atıyorlar. Sadece bir serum yapmışlar, ondan öncede tomografi ve bir kan tahlili aldılar. Biz bu süre zaafında sürekli arıyoruz ama telefona kimse bakmıyor.  En son müşahedede ki insanlar rahatsız oluyor ve hemşireye ‘Şu adamın telefonuna bir bakın’ diyorlar. O an saat 19.00’a geliyordu. Yani 16.00’da giren bir insana o saate kadar hiçbir müdahale yapılmamıştı” şeklinde konuştu.

“30 yıldır ağzına ne sigara ne alkol koyduğu yok”
Babasının sarhoş olduğunu söylediklerinde çok şaşırdığını ve 30 yılı aşkın süredir babasının alkol tüketmediğini dile getiren Metin “Benim hanım arayınca o sıra tekrar dönüş yaptılar. Eşime ‘Burada sarhoş yatan biri var, sızmış. Bizde müşahedede bekletiyoruz onu’ dediler. Hanım da şaşırdı ‘Benim babam mı sarhoş’ diye. Telefonu kapattı ve hemen beni aradı. 2 dakika sonra hastaneye geldim hemen dükkandan. Eşimle telefonda konuşurken ‘Devlet hastanesinden aradılar, babam alkol kullanıyor mu?’ diye sordu. Dedim ’30 yıldır ağzına ne sigara ne alkol koyduğu yok’” dedi.

“Babamı görünce şoke oldum”
Babasından hastanede kan alınmasına rağmen sarhoş olduğu gerekçesiyle sonuçlarına dahi bakılmadığını iddia eden Adem Metin “İçeriye girdiğimde babam kusmuş. Kusmuş olduğu için ben yüzünü göremiyorum. Görünce şoke oldum. O sırada ben ‘Bu adam felç geçiriyor, buna bakan yok mu?’ dedim. Hemşirelere bağırmaya başladım. Hemşireler bana ‘Orada sızmış’ diyor. ‘Ben sağlıkçı değilim burada felç geçirdiğini ben görüyorum’ dedim. ‘Doktoruna söyleyin’ dediler. Ben doktora biraz sert çıkınca ‘Ben raporlara bakarım’ dedi. Raporlarında alkol aldığını gözüktüğünü söylediler bana. Bende babamın alkol almayacağını söyleyince babamla ilgilenen diğer doktor ‘Raporlara bir daha bakalım’ dedi. Babamın telefonu o sıra benim elimde sonuçları 17.38’de çıkmış ve sonuçlara bakmamış. Sonra bakıyorlar ve diyorlar ki beyinde pıhtı atıyor” şeklinde konuştu.

“Hepsinden şikayetçi olacağım. Bizim canımız yandı”
Sorumlulardan şikayetçi olduklarını ve davanın takipçisi olacaklarını sözlerine ekleyen Metin “Beyine anjiyo yapılması için RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirdiğimiz zaman orada ki doktorlar çok geç kalınmış olduğunu söyledi. Zamanında müdahale edilseydi çok daha farklı şeyler olurdu. Hepsinden şikayetçi olacağım. Bizim canımız yandı” ifadelerini kullandı.

‘İhmal var, sorumlusu cezasını çekmeli’
Amaçlarının böyle bir olayın bir daha yaşanmaması olduğunu ve ihmalin sorumlularının cezasını çekmesini istediğini dile getiren Kazım Metin’in yeğeni Hüseyin Sabuncu ise “Burada derdimiz sağlıkçıları kötülemek değil. Süreci zaten biliyoruz, sağlıkçıların neler çektiğini zaten biliyoruz. Ama burada bir ihmal var ve bu ihmali kim yapmışsa cezasını çekecek. Biz burada acı çekiyoruz, hepimizin başına gelebilir. Herkesin bir empati yapmasını bekliyoruz. Bizim derdimiz, bizim başımıza gelen bir başkasının başına gelemesin. Burada ihmal var ve bu ihmalin sorumlusu kimse cezasını çeksin” ifadelerini kullandı.