Yaşam
Giriş Tarihi : 18-05-2022 10:18

Rize'de bitmek bilmeyen kamulaştırma sorunsalı

Rize’de kamulaştırmalar nedeniyle mağdur olduklarını dile getiren vatandaşlara şimdide ‘Kültür sokağı projesi’ kapsamında ki mahalle halkı eklendi.

Rize'de bitmek bilmeyen kamulaştırma sorunsalı

Merkeze bağlı Piriçelebi Mahallesi Antika Sokak üzerinde bulunan yapılar Rize Belediyesi tarafından yapılması planlanan Kültür Sokağı Projesi nedeniyle geçtiğimiz yıl yıkılmaya başlandı. Hemen 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nın üst kısmında olan sokakta ilk etapta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün verdiği oturulmaz raporuna istinaden boşaltılarak kamulaştırılan 5 binanın yıkılması planlanırken, 7 bina ise taşınma işlemlerinin bitmesinin ardından yıkılması planlanıyor. Böylelikle toplamda 12 bina yıkılarak açılacak alanda altı otopark olmak üzere Rize’nin yöresel ürünlerinin sergilenebileceği kültür evleri yapılması planlanıyor.

Bir tanesi 4 katlı diğeri ise 3 katlı olmak üzere 2 apartmanın sakinleri Rize Belediyesi tarafından yürütülen Kültür Sokağı projesi kapsamında evlerinden vazgeçmek zorunda kaldı. Belediye tarafından satın alınan ve satın alınmak istenen evlerine verilen ücretlerin kendilerine yeni bir ev almak için yetmediğini hatta şehirde ki ortalama bir dairenin alış fiyatına göre 5’te 1’inden daha az bir paraya evlerinden vazgeçmelerinin beklendiğini dile getirerek mağdur olduklarını iddia etti.

4 katlı olan apartmanda ki dairesini 130 Bin TL’ye vermek zorunda kaldığını ifade eden Hasan Karadereli isimli apartman sakini “Aşağıda yıkılmayan 3 katlı bir bina var. 680 bin TL fiyat biçildi ona. Bizim 6 daireye 60 bin TL fiyat biçtiler. Adam başı 130 bin TL düştü. Bize dediler ‘ne olursa olsun ne yukarıya çıkacak ne de aşağıya inecek’. Biz mağdur kaldık. O parayla biz bir şey alamayız. Biz 130 bin TL aldık, o para 1 yıl anca yeter. 1 yemek yiyorum 100 TL. biz mağdur kaldık. O paraya hiçbir şey olmaz. Burada ne yapılacağını da bilmiyoruz. Çabuk çabuk bize çürük raporu verdiler. Bizde anlamadık” dedi. 

“Bize bir oyun ettiler, evlerimize çürük raporu koydular”
Evine karşılık ev verilmeden anlaşmak istemediğini, proje kapsamında mağdur edildiğini ifade eden Hatice Karadereli isimli bir başka apartman sakini ise “Son ortaklardan bir ben kaldım. 5 ortaktık; 2’si mağdur oldu. Geldiler bize de çürük raporu verdiler. Çok fena bir vaziyetteyiz. Eşim hayatını kaybetti 2 çocuğumla beraber ben 130 bin TL ile kirada ne kadar durabilirim. Belediye başkanımız ile de görüştüm bana ‘Sana kentsel dönüşüm kapsamında yapılan evlerden birine yerleştirelim seni’ dedi ama 400 Bin TL para vereceğim 565 bin TL’lik evde oturacağım.  Cumhurbaşkanımızın imzası ile bu proje hazırlandı diyor ama bizi Cumhurbaşkanımız mağdur etmez. Evini satan herkes de pişman. Ben sesimi duyurmak istedim ama bir türlü duyuramadım. Hiç geri adım atmıyorlar, ‘ne paranız aşağıya iner ne yukarıya çıkar. Elektriklerinizi keseriz mecburen çıkarsınız’ diyorlar. Burada 50 yıllık 100 yıllık evler var, dışarıdan mantolama yapıyorlar ama bize hiç öyle bir imkan tanınmadı. Başımızda bu işlerden anlayan biri olmadığı için çok mağdur olduk. Ben anlaşmadım, anlaşamam da. Gittiğim zaman bana hep değişik konuşuyorlar. Çıkacağım tamam, bize bir oyun ettiler, evlerimize çürük raporu koydular. İmza vermem onlara. Ben ev istiyorum, evime karşılık bana ev göstersinler” ifadelerini kullandı.

“6 dairemiz için bize verilecek para 650 Bin TL”
Verdikleri kira yardımı ile Rize şartlarında ev tutmalarının mümkün olmadığının da altını çizen Hatice Karadereli “Sabahleyin belediyeden geldiler ve bana ‘Biz size 1 ay mühlet verdik. 1 ay içerisinde buradan çıkmazsanız gelir elektriğinizi, suyunuzu keseriz. Çıkmak zorunda kalırsınız’ dedi. Bugün 2 bin lira bir evin kirası. Kira yardımı yapıyorlar oda 5 ortağız, 830 TL’yi böleceğiz 5’e.  Bide bize bunu biz değil devlet ediyor diyorlar. Ben böyle bir şey olacağına katiyen inanmıyorum. Kaçak değil, 4 daire burada, yan tarafta da 2 dairemiz var 6 dairemiz için bize verilecek para 650 Bin TL. Kendi kafalarına göre yapmışlar. En düşük, zemin kata bile adamlar 2 bin TL kira istiyor. Elektrik, su, kira, doğalgaz, ben senin projen nedeniyle mağdur mu olacağım” şeklinde konuştu.

“‘Çıkın buradan, çıkın buradan’ ben nereye çıkacağım?”
Mağdur olduğunu dile getiren bir başka apartman sakini Zehra Ceylan da “Eşim vefat etti, 2 yaşında yetim bıraktı bana, çalıştım çabaladım aldım bir ev onu da bırakmıyorlar bana. ‘Çıkın buradan, çıkın buradan’ ben nereye çıkacağım? Benim köyde 1 evim yok. Tüm gücümü buraya harcadım, çalıştım çabaladım bu kadar anca edebildim. Şimdi evime 130 bin TL para veriyorlar. Onla ben 1 yıl kiraya anca otururum. Ne yapabilirim? Yapacak bir durumum da yok. Ölene kadar imza vermeyeceğim. Bakalım nereye ne yapacaklar?” dedi.

‘Olduk bin pişman’
Evine çürük raporu verilmesinin ardından anlaşma sağlamak zorunda kaldığını, fakat evine karşı aldığı para ile hiçbir mülkiyet edinemediğini ve edinmesinin mümkün olmadığını ifade eden Günnur Karadereli ise “Bizim evimize çürük raporu verildi. İmzalarımızı verdik, anlaştık ama çok pişman olduk. Ben şuanda 3 çocukla birlikte kirada oturuyorum. Bize çok az bir para verdiler. ‘Evleriniz yıkılacak, acil çıkmanız lazım, anlaşalım. Avukata gitmenizin de bir faydası olmayacak’ dediler. Biz ne bir iz ne bir yordam biliyorduk. Böyle bir şey başımıza gelmemişti. Danışacak da kimse yoktu. Bu kez de çocuklarla razı geldik bu paraya. Şimdi de olduk bin pişman. Ne yapacağımı da açıkçası bilmiyorum. Benim payıma 130 bin TL para düştü. 130 bin TL’ye ben şu anda Rize şartlarında ne alabilirim. Bu mahallede 1 milyondan aşağıya daire yok şu anda” şeklinde konuştu. 
 

AdminAdmin