Rize’de “Görev Bende” kampanyası devam ediyor

Sigaranın zararları konusunda farkındalık oluşması amacıyla Gönüllülük Hareketi olan “Görev Bende” kampanyası kapsamında Yeşilay ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği içerisinde etkinlikler ramazan ayında da devam ediyor.

Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 08-04-2022 16:19
Rize’de “Görev Bende” kampanyası devam ediyor

“Görev Bende” Kampanyası Kapsamında Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı Personel Eğitim Merkezine Seminer Verildi. Bu kapsamda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü personeline ve Adalet Bakanlığı Personel Eğitim Merkezinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Neslihan Özçelik tarafından seminer verildi. 
Sigaranın zararları ve Sigara Bırakma Polikliniklerine olan talebin her geçen gün arttığını ifade eden Özçelik, sigaranın insan sağlığı üzerindeki ölümcül etkilerine ve artan KOAH vakalarına dikkat çekti. Sigara kullanımına bağlı gelişen KOAH hastalarının ve diğer hastaların son dönemlerinde dayanılmaz acılar çektiğine ve hasta yakınlarının da bu durumdan oldukça etkilendiğine defalarca şahit olduğunu dile getirdi. Sigara firmalarının özellikle gençleri ve kadınların hedef kitle olarak belirlediklerini, bu nedenle gençlerin boş zamanlarını değerlendirmek için spor ve sanatsal aktivitelere yönlendirilmesi ve okul aile işbirliğini güçlendirmenin çocuk ve gençler üzerinde bağımlılıklardan korunmak için önemli bir yere sahip olduğuna değinildi.
Özellikle çağımızın hastalığı olan teknoloji bağımlılığı ve diğer bağımlıklardan arınmak için ilimizde hizmet veren Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM)’a dikkat çeken Özçelik, psiko-sosyal desteğe ihtiyaç duyan gençlerin Alo 115 numarasından YEDAM’a başvurarak ücretsiz hizmet alabileceklerini belirtti. Seminer sonrasında sigarayı bırakmak isteyen katılımcıların iletişim bilgileri alınarak Sigara Bırakma Polikliniği randevuları oluşturuldu.

Flash53 AdminFlash53 Admin

YORUMLAR