Asayiş
Giriş Tarihi : 07-11-2020 14:08   Güncelleme : 07-11-2020 14:15

Rize'de Heyelan Nedeniyle 5 Ev Tahliye Edildi!

Rize'nin Pazar ilçesinde meydana gelen heyelan nedeniyle 5 ev boşaltıldı.

Rize'de Heyelan Nedeniyle 5 Ev Tahliye Edildi!


Rize’de aşırı yağış nedeniyle Pazar ilçesi Zafer Mahallesi Tonyalılar mevkiinde dün akşam yaşanan toprak kayması nedeniyle 5 ev tedbir amaçlı boşaltıldı. Yaklaşık 3 dönüm arazide toprak kayması yaşanırken 3 binadaki 5 hanede yaşayan 22 kişi tahliye edildi.

İki gündür devam eden yağışlar neticesinde Pazar’da meydana gelen toprak kaymasının büyük çapta bir heyelan olduğunu dile getiren AFAD İl Müdürü Şakir Kurk “İki gündür ilimizde devam eden yağışlar nedeniyle ufak çaplı toprak kaymaları var. Burada ise 5-6 evi etkileyen bir heyelan meydana geldi. Arkadaşlarımız ile hasar tespit çalışmalarına başladık. Şu anda büyük bir çaplı bir heyelan olduğunu görmekteyiz” dedi.

‘Sanki devam edecek gibi’

Heyelan riskinin devam ettiğini dile getiren Pazar Belediye Başkanı Dr. Ahmet Basa “Arazi sahiplerinden duyduğumuza göre ufak tefek çatlaklar varmış. Fakat birkaç gündür sürekli olan yağışlardan dolayı tamamen belli bir kesim aşağıya doğru çöktü. Şükrediyoruz ki can kaybımız yok. Ama devam edecekmiş gibi de bir pozisyon var. Yine çatlaklar var, sanki devam edecek” ifadelerini kullandı.

Eşinin kendisini arayarak evin kaydığını söylediğini dile getiren Bülent Tonyalı “Ben çarşıdaydım, o sırada eşim aradı. Ev gidiyor dedi. Hemen kardeşlerimi de aldım ve buraya geldim. Yeğeni gelmiş eşimin yanına ağaçları kestin mi diye sordu. Ev aydınlık olmuş. Eşim o sırada dışarıya bakınca toprağın kaydığın ı görmüş ve beni aramış” ifadelerini kullandı.

Yeğenin yanına gelerek ‘Ağaçları mı kesitiniz?’ sorusu üzerine evin önünde ki ağaçların olmadığını fark ettiklerini dile getiren Zinnet Tonyalı göz yaşlarına boğuldu. Tonyalı “Biz çocuklarla beraber ailecek oturuyorduk. Ablamın oğlu geldi ve dedi ki ‘Ağaçlar yok bir aydınlık var’. Ne olabilir diye düşündüm ışıkla beraber baktık ağaçlar falan yok. Yerler çökmüştü, kendimizi zor dışarıya attık” şeklinde konuştu.

Zafer Mahallesi Muhtarı Muhammed Oral heyelanın boyutlarının kendilerini endişelendirdiğini ve tek tesellinin can kaybı yaşanmaması olduğunu ifade ederek, “Altı hanede 22 vatandaşımız mağdur olmuş, Allah’ımıza şükürler olsun ki binalara bir metre kalımı heyelan durdu. Vatandaşlarımızı komşu evlerine konaklattık. Emniyet, güvenliği sağladı. Belediye başkanımız ve sayın kaymakamımız olayla ilgileniyorlar teşekkür ederim.” dedi.

Olay yerinde incelemelerde bulunan Pazar Belediye Başkanı Ahmet Basa da gerekli çalışmaların başlatıldığını söyledi.