Asayiş
Giriş Tarihi : 16-11-2020 16:20   Güncelleme : 16-11-2020 16:44

Rize'de Mahkeme Heyeti Önünde Arbede Çıktı!

Rize’nin Fındıklı ilçesinde Mahkeme heyeti keşif yaptığı sırada çevreciler ve şirket çalışanları arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Rize'de Mahkeme Heyeti Önünde Arbede Çıktı!

Olay İlçeye bağlı Çaylayan Vadisi’nde meydana geldi. Köy sakinleri bölgelerinde özel bir şirket tarafından yapılacak balık çiftliği için arazilerine izinsiz boru döşendiği gerekçisiyle mahkemeye başvurdu. Mahkeme ise bölgenin incelenmesi için keşif kararı verdi. Keşif için bölgeye giden mahkeme heyeti bir dizi incelemelerde bulunarak boruların geçtiği alanları kontrol ederek bilirkişiden bilgi aldı. Heyet keşifi bitirmek üzereyken işletme sahibi Hasan Kuzuoğlu’nun bölgeye gelerek bir aracın üzerine çıkıp şirket çalışanlarına seslenmesi üzerine ağız münakaşası başladı. Şirket sahibinin bölge halkı ve çevrecilere yönelik “CHP il başkanı orada, ilçe başkanının kardeşi orada. Bunları da yürüten Fındıklı Belediye başkanı HDP’li. Biz doğanın savunucusuyuz, kimse doğaya zarar vermiyor. İstersek sokağa binlerce çıkacağımızı unutmayın” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine tepki göstermeye başlayan çevreci ve bölge halkı ile şirket çalışanları arasında ağız münakaşası kısa süreli bir arbedeye dönüştü. Davanın hakiminin araçtan inerek tartışanları bölgeden uzaklaştırmasını istemesi üzerine iki gurubun arasına giren Jandarma ekipleri tarafları bölgeden uzaklaştırarak olayın daha da büyümesini engelledi. Ardından ise olaylara canı tanık olan Mahkeme heyeti olay yerinden ayrıldı. 

Çağlayan deresinin hemen yanında ki arazilerden yapılacak balık tesisi için boruların izinsiz yerleştirildiğini dile getiren Mete Hacaloğlu, “Bulunduğumuz yerden 1 buçuk kilometre kadar aşağıda bir balık çiftliği söz konusu. Balık çiftliği ise kendisi için gerekli suyu Çağlayan Deresi’nden kullanmak istiyor. Suyu taşıyacağı boruları ise özel mülklere ve arazilere izinsiz, ağaçları keserek, arazilere girerek döşemesi hakkında bir dava açılmış durumda. Bugün ki keşifle de zaten aşikar olan durumu mahkeme heyeti yerinde görecek. Çağlayan köyünün deresini kullanarak, kontrolsüz bir şekilde suyun alınmasına karşıyız. Suyun biraz daha yukarıdan yine ait firmaya ait balık tesisinde kirletilerek dereye tekrar bırakılmasına da karşıyız. Bu dere hepimizin. Bizler burada yapılacak yatırıma, istihdama kesinlikle karşı değiliz. Hiç kimsenin ekmeği ile kesinlikle bir derdimiz yok, olamaz da zaten. Dedelerimizden aldığımız mirası torunlarımıza iletebilmek için bir çevre mücadelesi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Komşularımız bile bize haber vermedi!’
Arazisine izinsiz boru döşendiği için şikayetçi olduğunu dile getiren Emine Hacıibrahimoğlu Usta, kendilerine bir şey sorulamadığını ve hatadan dönülene kadar mücadele edeceklerini dile getirerek “Arazimizden geçtiler, geçen yıl ben çok çaba gösterdim. Karakola haber verdim, geldiler. Devletin yardım ederek yaptığı asma köprümüzün ayağını kesitler. Biz hiç bilmiyorduk. 150 metre ilerleme kaydedildikten sonra bizim haberimiz oldu. Bize komşularımız bile haber vermedi. Çünkü o fabrikada çalışıyordular. Ağabeyim Fındıklı’ya inmişti, indiğinde söylediler ona. Olay yerine gittiğimde o kadar derin, o kadar büyük görünmüştü ki gözüme. Müdahale ettim, önlerine geçtim. ‘Beni dinlemezseniz bile buraya atlayıp intihar edeceğim’ dedim. Demir boru döşenmişti o zaman. Buradan Fatih Sultan Mehmet geçmiş, eğilmiş atından su içmiş. ‘Ne kadar güzel su’ demiş. Canla, başla mücadeleye devam edeceğiz. Hiçbir insana sorulmaz mı? ‘Biz buradan geçiyoruz, siz ne düşünüyorsunuz?’ denmez mi” şeklinde konuştu.

‘Bu dereyi kurutacağız diye uğraşılıyor’
Köy sakinlerinden 76 yaşındaki Melahat Alişan ise derenin suyuna yapılan müdahalelerden şikayetçi olduğunu dile getirerek “Bir bela var burada. Ta uzaktan gelen bir bela var burada. Bu dereyi kurutacağız diye uğraşılıyor. Bu dere Allah C.C.’nun verdiği deremizdir. Yarın öbür gün cenazemizi yıkayacak suyumuz kalmayacak” dedi.