Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 05-05-2021 16:05   Güncelleme : 05-05-2021 16:23

Rize'de Mehmet Yıldız'a ait buzağıların arka koltukta seyahati herkesi güldürdü

Rize’de büyükbaş iki hayvanını Çamlıhemşin ilçesine bağlı Çiçekli Yaylası’na götürmek isteyen Mehmet Yıldız'ın izlediği yöntem gören herkesi güldürdü.

Rize'de Mehmet Yıldız'a ait buzağıların arka koltukta seyahati herkesi güldürdü

Havaların ısınmasıyla Rize'de de Tüm Türkiye'de olduğu gibi yayla göçleri başladı. Henüz 1 yaşında iki tane buzağısı olan Rizeli Mehmet Yıldız da hayvanlarını yaylaya getirmek istedi. Hayvanlara özel kamyonet tutmak istemeyen Yıldız, çareyi kendisine ait kapalı tip kamyonette buldu. Aracın arka koltuğunu yatırarak geniş bir yer açan Yıldız, bagajdan araca soktuğu hayvanları güzelce sabitledi ve yaylaya gitmek üzere yola koyuldu. Aracın camından görünen hayvanlar ise görenleri güldürdü.

Göçlerin genelde Mayıs-Haziran aylarında başladığını söyleyen Mehmet Yıldız “Çamlıhemşin Çiçekli Yaylasına gidiyoruz, aracımın arka koltuklarını söküp 2 ineği yerleştirdim ve yakıtımı alıp yaylaya göç edeceğim. Yaylada yaz boyunca kalıyoruz. Herkes yaylaya çıkmadan önce, öncü bir grup (çok az kişiden oluşur) gidip, yayla yolunun açılıp açılmadığını, karın eriyip erimediğini kontrol eder. Eskiden yaylalarda korucular olurdu. Bunlar herkesten önce yaylaya çıkar ve orada kalır; yaylacıların orada kalan süt teknesi gibi eşyalarını, odunlarını ve evlerini korur, karşılığında para alırlardı.” Şeklinde konuştu.