Gündem
Giriş Tarihi : 11-05-2021 15:16   Güncelleme : 11-05-2021 15:27

Rize'de STK'lardan İsrail'e tepki

Rize’deki STK'lar adına ortak açıklama yapan ASKON Şube Başkanı Recep Ali Karakoyunlu Filistin de yaşanan insanlık dışı saldırıları kınadı.

Rize'de STK'lardan İsrail'e tepki

STK Lar adına açıklama yapan ASKON Rize Şube Başkanı Recep Ali Karakoyunlu açıklamasında “21. Yüzyılın ilk çeyreğinde ve Haçlı zihniyeti içinde yürütülen saldırıların faillerini ve ortaklarını lanetliyoruz. Masum Filistin halkının haklarının, Siyonist devlet tarafından yıllardır sürekli olarak ihlal edilmesi, en temel özgürlüklerinden mahrum bırakılması ve son olarak bu katliama cüret etmesi karşısında insanlığın, gür bir sesle ve topyekûn biçimde, dur dememesi kabul edilebilir bir durum değildir. Tarih bu günleri kara bir leke olarak yazacaktır. Filistin halkı meşru müdafaa hakkına sahiptir. İşgalci konumundaki İsrail ve hamisi ABD Ortadoğu’da mazlum insanlara karşı şiddet kullanmak suretiyle devlet terörü işlemişlerdir. Birleşmiş Milletler ve Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesini göreve davet ediyor, eğer uluslararası hukuk varsa ve insanlık bir nebze vicdan sahibiyse, bu kurumların Netanyahu aleyhine derhal soruşturma açarak, gereğini yapmalarını bekliyoruz” dedi.

Karakoyunlu açıklamasında “Bizler masum ve mazlum Filistin halkına başsağlığı dilerken, sadece vatanlarını ve namuslarını savunurken şehit olan kardeşlerimizin değil hukukun da katledildiğini tüm dünyanın er geç anlayacağını düşünüyoruz. Vicdan sahibi herkesi İsrail aleyhine tavır almaya, haksızlıklarını haykırmaya ve Filistin halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz. Zira ‘her şey bittiğinde hatırlayacağımız şey; dostlarımızın sessizliği olacaktır.’dedi. Bu bildiri aşağıda imzası bulunan ilimizde faaliyet gösteren STK ve Meslek Örgütleri imzasıyla ortak düzenlenmiştir" ifadelerini kullandı.

Rize Ticaret Borsası,

Rize Ziraat Odası Başkanlığı,

ASKON Rize Şubesi Müsiad Rize Şubesi,

Çayeli Ticaret Ve Sanayi Odası,

Pazar Ticaret Ve Sanayi Odası,

Rize İnşaat Mühendisleri Odası,

53 Gazeteciler Derneği,

Rize Mimarlar Odası,

Rize Ziraat Mühendisleri Odası,

Rize Jeoloji Mühendisleri Odası,

Gıda Mühendisleri Odası,

Jeofizik Mühendisleri Odası,

Elektrik Mühendisleri Odası,

Çay Sanayicileri Derneği,

Merkez Muhtarları Derneği,

Orman Mühendisleri Odası,

Rize Şehir Plancıları Odası,

Rize Memur-Sen