Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 18-08-2020 20:12

Rizeli İhracatçıların Derdi Bitmiyor!

Rizeli İhracatçıların Derdi Bitmiyor!

Haber: Orhan Yazıcılar

Rize'de 11 Ağustos'da etkili olan aşırı yağış sonucu ÇAYKUR'a ait eski Serbest Bölge Müdürlüğü'nde bulunan Rize İl Gümrük Müdürlüğü'nü su basmıştı. Burada zor şartlar altında hizmet vermeye çalışan Rizeli ihracatçılar ise adeta isyan ediyor. 
Her yağış sonrası bu tarz sıkıntıları yaşadıklarını ifade eden ihracatçılar, "Bu bina fiziki olarak, yer ve zemin olarak miadını tamamlamış durumda. İhtiyaca hiç bir şekilde katkısı kalmamıştır. Son yağışlar sonucunda çeşitli tahrifatlara neden olmuştur. Bundan dolayı da gümrük sistemi ve işlemler üç gün boyunca hizmet dışı kalmış olup, ihracatçılar olarak mağdur durumdayız" dediler.


10 yıldan beri Rize'de gümrük binası sıkıntısını ciddi şekilde yaşamakta olduklarını dile getiren ihracatçılar, "Hayatı Yazıcı'nın Gümrük Bakanlığı yaptığı dönemde kendisine sorunlarımızı bir çok kez iletmemize rağmen, hiç bir sonuç alamadık. Son dönemlerde Rize İl Genel Meclisinden bir yer tahsis etmelerini talep ettik. Bunu başardık.  Ancak, burası ilin yetkilileri tarafından bir başka kuruma tahsis edildi.. Rize Gümrük Müdürlüğü, şu an bulunduğu ÇAYKUR'a ait eski Serbest Bölge Müdürlüğü'nde kiracı bile olmayıp, sığıntı bir şekilde hizmet vermekteyiz." ifadelerini kullandılar.


Rize'de siyasetçilere ve  yöneticilere defaatle durumlarını ifade ettiklerini aktaran ihracatçılar "Önceki gün Cumhurbaşkanımız lojistik müjdesini bizlere verdi. Bundan son derece mutlu olduk. Ancak lojistik yapılıp, tamamlanana kadar geçen yıllar süresince bu sıkıntıları bizlere yaşatacaklar. Bizler yetkililerden şunu rica ediyoruz. İlimizde yapımı tamamlanan ve açılışını Cumhurbaşkanımızın yaptığı devlet binalarından herhangi birinin müsait olan ltamamlanana kadar yer tahsisi yapabilirler. Mesela, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün birinci katı, geçici süre ile gümrügümüze tahsis edilebilir" talebinde bulundular.