Kültür
Giriş Tarihi : 08-02-2021 21:38   Güncelleme : 08-02-2021 21:45

Rize’nin yemek kültürü masaya yatırıldı

Rize’nin tarihsel kültürünün yanında yemek kültürü ve sunumunu, sanat haline getirebilmek için düzenlenmesi düşünülen ‘Tanıtım Festivali’ öncesi Rize Belediyesi’nin ev sahipliğinde “Gastro Rize” adı altında bir konferans düzenlendi. 

Rize’nin yemek kültürü masaya yatırıldı

Düzenlenen konferansta çeşitli fikir ve düşünceler ortaya konulurken Rize’nin yemek kültüründe bilinen damak tatlarının yanı sıra, bilinmeyen yemek çeşitlerimizin ön plana çıkartılması planlandı.

Gerek Türkiye’nin farklı illerine gerekse uluslar arası düzeyde farklı ülkelerde tanıtılması adına ileriki tarihlerde düzenlenmesi düşünülen Tanıtım Festivali öncesi düzenlenen konferansta ilgili bir çok konu masada görüşüldü. Düzenlenen konferansa Rize Valisi Kemal Çeber, Belediye Başkanı Rahmi Metin, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, Rize Belediyesi Meclis Üyeleri, Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamenmetoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu, Turizm Dernekleri ve diğer paydaş kuruluşların temsilcileri katıldı.

Rize Valisi Kemal Çeber burada yaptığı konuşmada “Bir şehirde Gastronomi bölümünü ihmal ederseniz o şehirde turizm anlamında en önemli ayaklardan birisini boş bırakmış olursunuz. İnsanlar bir şehre gitmeden önce o yörede ne yiyebilirim gibi araştırmalar yapıyor. Bu yüzden Gastronomi anlamında üzerimize düşenin en iyisini yapma gayreti içerisinde olalım. Düzenlenen bu toplantıyla atılan bu ilk adımın şehrimiz için hayırlı olmasını temenni ediyor, toplantının düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konferansta ev sahibi olarak bir selamlama konuşması gerçekleştiren Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin ise “Rize Belediyesi olarak Gastronomi anlamında bölgemize ve ilimize neleri kazandırabiliriz ve ne tür bir farkındalık oluşturabiliriz anlamında çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Yörenizde coğrafi anlamda ve kültürel anlamda bir çok değer var fakat siz bunu sunamıyorsanız, insanlara anlatamıyorsanız, pazara çıkartamıyorsanız, yere saçılan parayı eğilip almasını beceremiyorsunuz demektir. Yılların getirmiş olduğu birikimle bir mutfağımız var ancak yemek kültürümüzü bir sanata çevirerek dışarıya sunabilirsek işte o zaman bölge turizm ve yatırım açısından çok cazip bir yer haline gelecektir. Gelen misafirler nerede yemek yerse yemeğimizi beğeniyor, nerede kalıyorsa orayı beğeniyor fakat bunlara biraz daha düzeltmeler yaparak geliştirmemiz, sanat içerisine olması lazım diye düşünüyorum. Var olan değerlerimizi sunabilmek adına bu toplantımızla bugün bir adım atmış olduk. Bugünkü toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı..

İlerleyen süreçte Gastronomi turu düzenlenmesi planlanan konferans ile Karadeniz Bölgesi’nin doğası ve eşsiz lezzetleriyle öne çıkan şehri Rize’nin yurt içinde ve dışında bir gastronomi destinasyonu olarak tanıtılmasını sağlanması, saklı kalmış lokal ürünlerin, mutfak ustalarını ve ustalıklarını gün yüzüne kırılması, ayrıca özellikle Rize’nin, Türkiye’nin çay bölgesi olduğunun altını çizmek, Anzer ve diğer balların hak ettiği değeri görmesine katkıda bulunulması, Türkiye’nin turizmdeki otel, kafe ve restoranlarının menülerine girişlerini sağlanması hedefleniyor.