Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 23-08-2020 09:17

Sağanak yağış Rize’de vurdu

Sağanak yağış Rize’de vurdu

Akşam saatlerinde başlayan ve özellikle Rize merkez, Güneysu, Çayeli, Muradiye ve Salarha bölgesinde etkili olan sağanak yağış bölgede bir çok noktada heyelan ve su baskınlarına neden oldu. . Başköy'de bir otomobil sel sularına kapıldı. Sürücü Adem Kayış ve otomobilde bulunan Hamide Kayış araçtan çıkarak kurtulmayı başarırken hastanede tedavi altında alındılar. Balsu mahallesinde ise  evinin önüne gelen sel sularını temizlemeye ve evinin yolunu açmaya çalışan Mustafa İnce, bir anda evinin yanındaki duvarın çökmesi sonucu duvarın altında kalarak yaralandı. İnce komşuları tarafından balyozla duvar kırılarak kurtarıldı.


Çöken duvarın altında kalan adamı komşuları kurtardı

Rize Merkez’e bağlı Balsu mahallesinde evinin önüne gelen sel sularını temizlemeye ve evinin yolunu açmaya çalışan Mustafa İnce, bir anda evinin yanındaki duvarın çökmesi sonucu duvarın altında kaldı. İnce’yi gören komşuları hemen balyozlarla duvarı kırıp komşularını kurtardı. Mustafa İnce için bölgeye ambulans çağrılırken, ambulans heyelan nedeniyle mahalle yolunun kapanması nedeniyle yaralı şahsa ulaşamadı. Bu sırada komşuları İnce’yi bölgedeki dozerin kepçesine koyarak ambulansın yanına kadar bu şekilde götürülmesini sağladılar. Mustafa İnce ambulansa ulaştırılarak ardından hastaneye kaldırıldı.
İki apartman heyelan tehlikesi nedeniyle tahliye edildi

2 bina tahliye edildi

Rize'nin merkeze bağlı Dağsu mahallesinde birbirine bitişik iki apartman şiddetli yağış sonrası oluşan heyelan tehlikesi nedeniyle tahliye edildi. Birbirine bitişik biri 6, diğeri ise 5 katlı iki apartmanın 1. Katlarına arkadan gelen heyelanın evin içine girmesi nedeniyle bölgeye belediye ekipleri çağrıldı. Belediye ekipleri yaptıkları incelemede iki apartmanın heyelan tehlikesi yaşaması nedeniyle boşaltılmasına karar verdi. 10 haneli 30 kişinin yaşadığı apartmandakiler polis ekipleri tarafından evlerinden çıkartılarak yakınlarının evlerine gönderildi.


Otomobil sel sularına kapıldı. 2 kişi yaralandı


Güneysu ilçesinde Gürgen Deresi taştı, bazı köylerin yolu ulaşıma kapandı. Başköy'de bir otomobil sel sularına kapıldı. Sürücü Adem Kayış ve otomobilde bulunan Hamide Kayış araçtan çıkarak kurtulmayı başardı. Yaralanan Adem Kayış ve Hamide Kayış, hastanede tedavi altına alındı.